Závodní premiéra modernizované Škody Fabia R5 bude na Rallye Český Krumlov!

Mistři světa kategorie WRC2 Jan Kopecký a Pavel Dresler poprvé pojedou s modernizovaným vozem Škoda Fabia R5 na Rallye Český Krumlov (17. 5.–18. 5. 2019). V mistrovství světa se nový vůz představí v rámci Portugalské rallye.

Modernizovaná a čerstvě homologovaná Škoda Fabia R5 bude mít svoji světovou premiéru s Janem Kopeckým (CZ) za volantem a Pavlem Dreslerem (CZ) na sedadle spolujezdce na domácí Rallye Český Krumlov. Ta má své místo v kalendáři od 17. do 18.5. 2019. Mezi jezdci i diváky se těší velké oblibě a i proto je důstojným místem pro premiéru nové evoluce závodního speciálu.

Přesto jsem očekávali jeho nasazení až na Rally Bohemia (12.-14.7. 2019), kterou automobilka považuje za svou domácí soutěž. Možná že svou úlohu v tomto směru sehrál i výsledek na Rallye Šumava Klatovy, kde po defektu Kopeckého stíhačka na znovuzískání prvního místa nestačila a vedoucí příčku tak uhájil Pech s Fordem Fiesta R5. Možná, a to spíš, k tomu přispěly nepřesvědčivé výsledky ze soutěží světového šampionátu, kde Škoda Motorsport startuje mezi dalšími speciály R5 v rámci WRC2 (WRC2 Pro).

Právě v rámci mistrovství světa se nový český soutěžní vůz představí na nadcházející Portugalské rallye. Ta probíhá od 30. 5. do 2. 6. 2019). Za jeho volant zde usedne úřadující mistr světa kategorie WRC2 Jan Kopecký a jeho kolega v továrním týmu Škoda Kalle Rovanperä. Právě nasazení Kopeckého ve světovém šampionátu ukazuje na nespokojenost týmu s dosavadními výsledky na světových kolbištích.

Modernizovaná Škoda Fabia R5 je rozpoznatelná podle designových prvků shodných s aktuálním sériovým provedením vozu Škoda Fabia. Nový soutěžní vůz disponuje také mnoha významnými technickými zdokonaleními. Upraveny byly nejdůležitější součásti automobilu, které zlepší jeho celkovou výkonnost.

Ve srovnání s předchůdcem byl posílen výkon motoru a došlo také k zesílení skeletu karoserie a instalaci nového ochranného rámu podle předpisů FIA 2019. Řízení s přímějším převodem doplňuje podvozek s delšími drahami odpružení, poskytující více přilnavosti.

Úřadující mistr světa kategorie WRC2 Jan Kopecký se již těší na nadcházející třetí kolo letošní sezóny mistrovství České republiky – Rallye Český Krumlov (17. 5.–18. 5. 2019): „Jsem velmi rád, že opět mohu řídit nový vůz Škoda Fabia R5 při jeho světové premiéře. S předchůdcem jsem při jeho prvním nasazení před čtyřmi roky na Rallye Šumava Klatovy 2015 zvítězil,“ vysvětluje mistr České republiky.

Šéf Škoda Motorsport Michal Hrabánek doplňuje: „Kromě programu našeho závodního týmu, jehož součástí bude také účast na Portugalské rallye, nyní usilovně pracujeme na výrobě prvních vozů pro naše zákazníky. Jejich dodávky začnou ve druhé polovině letošního roku. Hlavním testovacím jezdcem byl při vývoji nového vozu Jan Kopecký. Právě on bude spolu s Kallem Rovanperou v rámci premiéry v mistrovství světa řídit modernizovaný vůz Škoda Fabia R5 v kategorii WRC2 Pro na nadcházející Portugalské rallye, která se koná koncem května.“

Mohlo by se vám líbit...