Barometr trhu: konečně přichází oživení

Po snížení zájmu o automobily v loňském roce, který ještě zvýraznilo tradiční zimní ochladnutí trhu, je konečně znát, že přichází motoristická sezóna. Auta se totiž opět začínají více prodávat.

Na průměrnou Octavii Češi ušetří o trochu rychleji, než na průměrný ojetý vůz

Automobilový trh se konečně probouzí ze zimního spánku. Podle informací, které máme, se opět zvyšuje počet převodů a přihlašování vozidel, což je důkazem, že se trh s automobily probírá. To je dobro zprávu pro ty, co chtějí prodat svůj vůz a pořídit si třeba novější.

Mezi motoristy tedy opět roste zájem o automobily, a to jak nové, tak ojeté či zánovní. Právě na stoupající zájem o zánovní ojetiny nedávno upozornila i společnost AURES Holdings, provozující sítě AAA AUTO a Mototechna. Tento sektor sekundárního trhu se těší rostoucí pozornosti zejména od covidových let, kdy zaujal i řidiče, kteří do té doby vybírali výhradně mezi novými vozy – k zánovním ojetinám je přivedl fatální nedostatek nových aut. Nyní lze předpokládat, že hlavním důvodem úspěchu zánovních ojetin jsou opravdu vysoké ceny nových automobilů.

Právě vysoké ceny a ekonomická nejistota jsou hlavní důvody loňského ochladnutí trhu. K nim se pak ještě přidal typický zimní útlum prodejů. Mohli jsme slyšet hlavně o klesajících prodejích elektromobilů, ale pravdou je, že pokles se týkal i vozidel se spalovacími motory, včetně hybridů. Mezi plně elektrickými automobily byl pokles nejviditelnější ze dvou důvodů: jednak jde o stále citelně menší segment trhu ve srovnání se spalovacími motory a navíc v některých zemích ukončili poskytování dotací na tyto vozy – zde je ale třeba říci, že některé automobilky v prvních dnech reagovali speciálními slevami, čímž dopad konce dotací trochu zmírnily.

Výhled je však pozitivní. Auta se zase začínají prodávat, a byť to někteří stále neradi slyší a překrucují, pomalu stoupají i prodeje elektromobilů. Do toho Tesla na českém trhu zlevnila svůj základní Model 3 (to ovlivní i ceny ojetin), Citroën se chystá vypustit na trh plně elektrický model C3 s cenou pod 600 000 Kč (chystají se i další vozy v podobné ceně) a podnikatelé i firmy mohou na nová elektrická auta získat dotaci ve výši 200 000 Kč, pokud vůz pořídí pomocí k tomu určeného financování – ano, navýšení takového úvěru dokáže schramstnout výši dotace (je to dotace pro banky nebo pro zájemce o elektromobil?). Obecně ale platí, že největší zájem je stále o vozidla se spalovacím motorem a na tom se v následujících měsících určitě nic nezmění.

Mohlo by se vám líbit...