Trh s ojetinami se stabilizoval, solidarita s uprchlíky neustává

Uplynul rok od začátku války na Ukrajině, která značně ovlivnila nejen evropský kontinent. Opět se omezila výroba automobilů, zdražila se paliva, energie a řada různého zboží včetně potravin. Zároveň se ale částečně oživil sekundární trh s automobily a ceny se v druhém pololetí loňského roku ustálily. V rámci nebývalé vlny solidarity Ukrajincům pomohlo a pomáhá mnoho českých firem i jednotlivců. Jen skupina AURES Holdings za poslední rok odeslala na konta neziskových organizací na čtyři miliony korun, půjčila na dvě desítky automobilů, odvezla nespočet materiální pomoci a zaměstnala nebo ubytovala desítky ukrajinských uprchlíků.

Do pomoci Ukrajincům se hned první den války, jehož výročí připadá na 24. února, zapojily stovky zaměstnanců „Áček“. Někteří osobně vyjeli na pomoc k polsko-ukrajinským nebo slovensko-ukrajinským hranicím a pomáhali tam. Na samém počátku vznikalo u hranic spoustu zmatků a byla potřeba každá ruka.

„V tu dobu se na nás obracelo mnoho organizací s žádostmi o pomoc s mobilitou, protože často měly dobrovolníky, ale chyběly jim vozy. Přece jen jako největší prodejce s nabídkou dvanáct tisíc aut jsme mohli zapůjčit nejvíce automobilů. Postupně jich od nás odjelo více než dvě desítky. Naši zaměstnanci pak do bezpečí odvezli půl druhé stovky Ukrajinců,“ uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka skupiny AURES Holdings, provozovatele sítě autocenter AAA AUTO.

Od prvního dne okupace AURES Holdings předává ukrajinské ambasádě autolékárničky, které odtud putují nejčastěji přímo na frontu. Za loňský rok jich bylo téměř 16 tisíc a sbírka pokračuje i v letošním roce. Společnost zároveň zorganizovala v České republice, na Slovensku i v Polsku zaměstnanecké potravinové sbírky i sbírky na pomoc s vybavením bytů.

„Jen v Polsku jsme nasbírali na dvě tuny materiální pomoci, kterou jsme následně převezli na západní nádraží ve Varšavě a lokální organizaci v Piaseczne. Odtud pak putovala dál k potřebným. Zároveň jsme finančně podpořili i naše ukrajinské kolegy, kteří odjeli bojovat za svobodu své vlasti,“ doplnila Topolová.

Na českých a slovenských pobočkách, které to dispozičně umožňovaly, skupina navíc ubytovala na dvacet uprchlíků. Vzhledem k tomu, že skupina AURES Holdings také kontinuálně rozšiřuje nabídku nových pracovních míst, mohla v loňském roce také zaměstnat desítky Ukrajinců. Skupina hned v prvních týdnech po započetí okupace poslala na konto Člověka v tísni tři miliony korun, které postupně doplnila díky zaměstnanecké sbírce v České republice, Polsku i na Slovensku o další téměř milion korun.

Mohlo by se vám líbit...