Model Y přepsal historii, na trhu je už 5 let

Tesla Y slaví páté narozeniny a zájemci o ni pomalu vyhlížejí modernizované provedení, které by se mělo objevit nejpozději příští rok. Tesla model Y přitom již dokázala přepsat historii motorismu.

Dnes je to pět let od představení elektromobilu Tesla model Y. Plně elektrické SUV přitom v minulém roce dokázalo přepsat automobilovou historii. V březnu 2019 uvedený vůz totiž v roce 2023 ovládl automobilový trh jako vůbec první elektromobil.

Tesla model Y se totiž v roce 2023 stala celosvětově nejprodávanějším automobilem i nejprodávanějším automobilem v Evropě. Poprvé této mety dosáhl plně elektrický vůz a z trůnu tak sesadil vozy se spalovacím motorem. V České republice získal Model Y v minulém roce druhé místo mezi elektromobily, když jej jen porazila domácí Škoda Enyaq. „Ypsilon“ tak výrazně pomohl k úspěchu značce Tesla, která i díky nabídce více elektrických modelů dokázala Škodu loni porazit v počtu prodejů elektromobilů na našem trhu – psali jsme o tom ZDE.

Model Y, přímý konkurent Škody Enyaq, těží z příznivé ceny i velice bohaté výbavy (prakticky vše je již v základu, přiobjednat lze jen tažné zařízení, příplatkový lak či další sadu kol). Majitelé ale oceňují i příznivou spotřebu elektrické energie. Naopak výtky některých motoristů míří zejména ke strohému interiéru a ne zrovna komfortnímu podvozku.

To ale nic nemění na faktu, že se Tesla model Y nesmazatelně zapsala do automobilové historie. V následujících letech lze očekávat sílící konkurenci jak od čínských výrobců, tak od těch evropských, z nichž někteří už pochopili, že jim ujíždí vlak a nyní více šlapou do pedálů, ve snaze náskok Tesly, zejména v oblasti infotainmentu, dohonit. Bude tedy zajímavé sledovat, jaký model a které značky bude nejprodávanějším v roce 2024.

Mohlo by se vám líbit...