Tesla vládne prodejům elektromobilů v ČR

V České republice se v loňském roce dle očekávání s drtivou převahou prodávaly nejvíce auta se spalovacím motorem. Přesto elektromobily své pozice posilují. Evropským značkám v této oblasti ale vypálila rybník ta zámořská.

Kdo čekal, že mladoboleslavská automobilka bude držet převahu na domácím trhu na všech frontách, pletl se. Mezi elektromobily totiž za loňský rok obsadila Škoda druhé místo. To první vybojovala Tesla.

Americká automobilka vyrábějící výhradně plně elektrické vozy zaujala české řidiče zejména modelem Y, tedy přímým konkurentem Škody Enyaq. Druhá nejprodávanější Tesla je model 3. Oba tyto vozy spojuje v rámci elektromobilů příznivá cena a velice bohatá výbava včetně skvěle propracovaného infotainmentu.

Tesla zavelela k útoku hned na začátku roku 2023, kdy citelně snížila ceny a stala se tak daleko dostupnější. Ke konci roku pak uvedla modernizovaný model 3, zda tento líbivý vůz, který ale přišel o některá zásadní tradiční řešení, mohl úspěchu značky na českém trhu dopomoci, je velkou otázkou. Každopádně nejúspěšnější model značky, tedy Y, čeká modernizace už letos, pravděpodobně na přelomu léta a podzimu.

Tesla v České republice v roce 2023 prodala 1619 plně elektrických automobilů. Škoda, nabízející pouze jeden plně elektrický model, prodala 1442 těchto vozů. Uvedl to web cistadoprava.cz ZDE. Také Škoda Enyaq prošla modernizací a jak se zdá, velice se vydařila. Na úspěch či neúspěch domácí značky ale bude mít velký vliv jak cena, tak schopnost přizpůsobit se novému trhu, jakým trh s elektromobily je. Pokud totiž Škoda nebude nabízet aktualizace infotainmentu podobně jako zámořská Tesla, jen těžko s ní bude schopná bojovat.

To je totiž cesta, jak vůz do určité míry omladit a majitelům nabídnout něco nového. V dnešní době, kdy data létají vzduchem v množství, o jakém se nám dříve ani nesnilo a kdy jiné automobilky jsou schopné toto omlazení nabídnout, je jasné, že pro zákazníky bude hrát čím dál významnější úlohu. Zkrátka se změnila doba. Dříve byl infotainment luxusním prvkem, dnes se kolem něj stavějí auta.

Mohlo by se vám líbit...