Elektromobily na trhu ojetin

S tím jak stoupla cena benzinu a nafty, zvýšil se i zájem o vozy s plně elektrickým pohonem. Cenově dostupné elektromobily s cenou do půl milionu korun téměř z inzerce ojetin vymizely, a když se nějaký objeví, dlouho se v nabídce neohřeje. Nicméně dle statistik skupiny AURES Holdings mohou zájemci na českém trhu měsíčně vybírat z nabídky až 350 elektromobilů z druhé ruky, ale nejčastěji s cenou okolo 780 000 korun.

Elektromobilita je tématem, který řeší v podstatě už skoro každá automobilka. Elektromobil se vyplatí především lidem, kteří mají velký nájezd kilometrů během roku, současně však nejezdí dlouhé trasy. Z jakého důvodu? Cena elektromobilu znatelně vyšší než pořizovací cena srovnatelného auta se spalovacím motorem. Předtím, než výrazně zasáhnete do vašeho rozpočtu, je potřeba důkladně zvážit všechna pro a proti.

I přes skutečnost, že ceny elektřiny lámou v současnosti cenové rekordy, nákup elektromobilu není aktuálně nevýhodným krokem. Výhodu mají zejména majitelé rodinných domů, kteří mají dům osazen fotovoltaikou a tak nabíjejí elektromobil zadarmo. Avšak za velice nízké náklady mohou jezdit i ti, co nabíjejí z běžné domácí zásuvky – zda samozřejmě záleží na dané ceně elektrické energie, ale i na spotřebě konkrétního elektromobilu. Při dnešních cenách můžeme říci, že lze nabít na kilometr jízdy přibližně od 50 haléřů.

V České republice je v současnosti v nabídce měsíčně až 350 ojetých elektromobilů, přičemž mediánová cena činí 780 000 korun (srpen 2022). Průměrný mediánový věk těchto vozů je 2,5 roku. Celkem za prvních osm měsíců bylo inzerováno již 2652 elektromobilů s průměrným nájezdem 24 tisíc kilometrů.

„Meziročně se nabídka celého trhu rozšířila za prvních osm měsíců zatím o 18,3%. Elektromobily nejsou stále cenově dostupné široké veřejnosti a střední hodnota ceny meziročně vzrostla o 50%. Nicméně i v segmentu elektromobilů začíná cena mírně klesat a lze očekávat, že tento trend bude stejně pozitivní jako u zbytku trhu. Vysoká počáteční investice je navíc vykoupena následným levným provozem, a to i přes fakt, že ceny elektřiny jsou aktuálně vysoko,“ říká Petr Vaněček, provozní ředitel skupiny AURES Holdings, provozovatele sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna.

V uplynulých měsících zaznamenaly citelný cenový nárůst cenově dostupnější elektromobily, které se tak pro některé motoristy přesunuly do kategorie těžko dostupných. Kdo tedy hledá elektromobil s cenou pod půl milionu korun, má nyní mnohem složitější pozici, než tomu bylo před rokem. V nabídce v této ceně najdeme i elektrická auta prakticky za polovinu zmiňované částky, avšak ve stavu, kdy nabídnou jen dojezd v rozmezí 80 až 130 kilometrů (Peugeot iOn, Renault Zoe nebo třeba Nissan Leaf), což je dáno jak jejich dnes již zastaralou technikou, tak degradací akumulátoru.

Kvalitnější elektromobil (BMW i3 nebo například Volkswagen eGolf) se v dané ceně hledá těžko, a to i na jiných evropských trzích. Tajným tipem může být sice malý, ale nečekaně zábavný Fiat 500e v modernizovaném provedení, jenž na rozdíl od své původní verze umožňuje dojezd přes 150 kilometrů na jedno nabití. Ale i tento plně elektrický vůz se dnes shání poměrně obtížně, protože je o něj značný zájem – lze jej totiž pořídit za ceny okolo 300 či 350 tisíc korun.

Mohlo by se vám líbit...