Model Scala zvítězil v tendru na nové policejní vozy

Škoda Auto vyhrála veřejnou soutěž na dodávku osobních vozidel 4×2 v policejním provedení. Na základě uzavřené rámcové dohody dodá v následujících 4 letech Policii ČR přes 1200 vozů modelové řady Scala v policejním provedení, které budou vybaveny dle specifických požadavků zadavatele.

Škoda Scala se v policejních barvách objeví poprvé.

Česká policie bude při výkonu své služby nově jezdit hatchbacky Scala. Rámcová smlouva v celkové hodnotě 840 000 000 Kč bez DPH (1 016 400 000 Kč s DPH) přinese policii přes 1200 nových vozidel. I kdyby to bylo celkem 1250 vozidel, cena jednoho se podle uveřejněné celkové částky vyšplhá na 813 120 Kč včetně DPH. Běžné provedení modelu Scala v exkluzivní výbavě Monte Carlo s odpovídajícím motorem a převodovkou se přitom podle ceníku nabízí za 596 900 Kč s DPH, což je o 216 220 Kč méně, než přijde policejní vůz (při kalkulaci na 1250 ks).

„Kompaktní model značky Škoda si již získal sympatie českých motoristů, kteří u něj oceňují skvělý poměr mezi cenou a užitnou hodnotou. Není tedy překvapením, že si těchto předností všimlo i vedení naší policie, do jejíchž služeb míří Scala v policejním provedení vůbec poprvé. Věříme, že policistům bude užitečným a spolehlivým partnerem podobně jako jiné vozy Škoda, které se již v náročném policejním provozu osvědčily,“ uvedl Jiří Maláček, vedoucí tuzemského zastoupení mladoboleslavské automobilky.

Vozy Škoda Scala v policejním provedení, postupně dodávané Policii ČR do konce roku 2024, budou osazeny zážehovým motorem 1.5 TSI o výkonu 110 kW v kombinaci se sedmistupňovou převodovkou DSG. Jedná se o speciálně upravený vůz pro potřeby Policie ČR, do jehož standardní výbavy patří například 6 airbagů, startování tlačítkem, přední mlhovky, zadní parkovací senzory, autorádio s Bluetooth, manuální klimatizace nebo čalounění sedadel odolnější látkou. Na základě podepsané rámcové smlouvy se automobily předávají s policejními polepy a speciálním vybavením, které zahrnuje montážní sadu mobilního terminálu pro radiostanici s instalovaným výstražným zvukovým a rozhlasovým zařízením, práškový hasicí přístroj, kameru Garmin sledující dění před vozidlem, demontovatelnou mříž oddělující prostor pro posádku od zavazadelníku a další položky nezbytné pro výkon služby.

Pro splnění požadavků Policie ČR a zadávací dokumentace této zakázky budou policejní vozy Scala mírně upraveny. Pro vyšší odolnost a zachování světlé výšky vzhledem k přidané výbavě v podobě policejní vestavby (majáky, kamery, vybavení) budou upraveny zadní nápravy vozů. Oproti sériové výrobě budou mít odlišné pružiny, tlumiče a robustnější kryt motoru a převodovky.

Automobily dostanou speciální úpravy a výbavu podle požadavků policie.

„Jsem rád, že po úspěšném nákupu policejních vozidel 4×4 v roce 2019 se podařilo vysoutěžit a uzavřít rámcovou dohodu, tentokrát na policejní vozidla 4×2. Tímto krokem policie pokračuje v obměně nevyhovujícího stávajícího vozového parku speciálním typem vozidla, tentokrát s určením pro základní útvary a to včetně odpovídající policejní výbavy. Škoda Scala je prvním kompaktním hatchbackem v policejní verzi vybavený automatickou převodovkou. Cena vozidla zahrnuje bezplatný servis na 5 let. V letošním roce plánujeme odebrat přes 500 kusů těchto vozidel,“ vysvětlil policejní prezident Jan Švejdar.

Scala není u Policie ČR úplným nováčkem. V roce 2019 bylo vysoutěženo dodání 640 exemplářů v neoznačeném civilním provedení, které zastávají funkci služebních vozidel na krajských ředitelstvích. Scala v typickém policejním designu však bude na našich silnicích novinkou. Například ve Velké Británii slouží české kompaktní hatchbacky u tamní policie již více než rok. Ostatně britský importér české značky spolupracuje s bezpečnostními a záchrannými složkami Spojeného království dlouhodobě.

Díky reflexním pruhům jsou policejní vozy v noci vidět už z velké dálky, ve dne ale hlavně kvůli stříbrné barvě poměrně snadno zaniknou v každodenním hustém provozu.

Mladoboleslavská automobilka je dlouholetým dodavatelem vozů i pro tuzemské bezpečnostní síly. Od roku 1993 bylo českým policistům a Ministerstvu vnitra předáno více než 20 000 automobilů Škoda nejrůznějších modelů a specifikací – ať již speciálně upravených podle požadavků policejních sborů nebo v sériovém provedení. Ve výkonu služby působí především vozy Octavia, ale nechybí ani Superb jako vozidlo pro dálniční patroly, Kodiaq jako speciál pro velitele zásahů a další modely.

„Jsem rád, že se v tomto volebním období podařilo nastartovat obnovu vozového parku Policie ČR. Policistky a policisté odvádějí skvělou práci, k tomu potřebují i kvalitní auta, na která se mohou s důvěrou spolehnout,“ uzavřel místopředseda vlády ČR a ministr vnitra Jan Hamáček. Ještě dodejme, že ve speciálním policejním designu se již dříve objevily nebo stále můžete potkat také vozy značek Hyundai, Audi, BMW, Mercedes nebo Volkswagen.

Mohlo by se vám líbit...