Infotainmenty modelu Škoda Octavia

Jakmile řidič nastoupí do vozu Škoda Octavia, přivítá jej centrální desetipalcový displej jménem. Jeho chytrý telefon se automaticky bezdrátově připojí k infotainmentu. Elektricky ovládané sedadlo řidiče se automaticky nastaví do oblíbené polohy, podobným způsobem se nastaví i vnější zpětná zrcátka. Klimatizace Climatronic již zná preferovanou teplotu a požadovanou rozhlasovou stanici lze nastavit pomocí jednoduchého gesta. Řidič řekne Škoda digitální asistentce Laura, kam chce jet a navigace s online podporou vypočítá optimální trasu. Ještě před pár lety by byl tento scénář téměř nepředstavitelný, nyní je to se systémy v modelu Octavia, postavenými na třetí generaci modulární stavebnice infotainmentu, realitou. Infotainmenty jsou přitom ovladatelné stejně intuitivně jako chytrý telefon. Řidič má i možnost si displej dle vlastního vkusu personalizovat, rozčlenit a umístit na hlavní obrazovku nejdůležitější funkce.

Za méně než jedno desetiletí způsobil chytrý telefon revoluci v mobilní komunikaci. Dnes již málokomu schází klasická klávesnice. Dotykové ovládání, listování a scrollování provádíme naprosto intuitivně, obsluhu navíc usnadňuje i hlasové ovládání, které stále více získává na oblibě. Škoda nyní tyto prvky, jako je intuitivní ovládání chytrého telefonu a možnost hlasového ovládání digitální asistentky, zavádí do infotainmentů nové generace modelu Octavia.

Reiner Katzwinkel, vedoucí vývoje elektriky a elektroniky ve společnosti Škoda Auto, říká: „Nová Octavia je nyní ještě více digitální a online. Ovládání nikdy nebylo snazší. Čtvrtá generace našeho bestselleru disponuje zcela novým infotainmentem, který je u značky Škoda v takovém rozsahu použit poprvé. Technika a ovladatelnost systému, jeho funkční rozsah ve srovnání s předchozí generací představuje velkou změnu, díky které je řízení vozu ještě pohodlnější a bezpečnější.“

Personalizace desetipalcového centrálního displeje je hračka
Srdcem infotainmentů Columbus, Swing a Bolero (dostupné koncem roku 2020) v nové generaci modelu Octavia je volně stojící centrální displej s úhlopříčkou 10 palců – vůbec největší v mladoboleslavských vozech. Svým skleněným povrchem a čistým designem připomíná současné chytré telefony nebo tablety a stejně jako v případě těchto mobilních zařízení má řidič i ve voze možnost si displej personalizovat, rozčlenit a osadit pro něj nejdůležitějšími funkcemi. Jednotlivé prvky obrazovky lze dotykem přesouvat a nově uspořádat tak, jak to známe z chytrých telefonů. Pro přepínání mezi jednotlivými okny stačí, stejně jako u rozhlasových stanic, jednoduché gesto nebo krátký hlasový povel.

Pro nastavení hlasitosti lze použít buď ovládací tlačítka na volantu, nebo novou inovativní dotykovou lištu. Ta je umístěna před spodním okrajem centrálního displeje, takže jej lze najít i bez přímého pohledu či ve tmě. Vedením prstem lze měnit hlasitost, dvěma prsty je možné v menu navigace změnit velikost mapy, přičemž infotainment Columbus umí poprvé zobrazit jiné přiblížení než mapa na Virtuálním kokpitu. Výřez z mapy na centrálním displeji lze alternativně zvětšovat nebo zmenšovat také přímo na skleněném povrchu dvěma prsty pomocí zoomovacího gesta.

Dotyková lišta, stejně jako tlačítka na multifunkčním volantu a učící se Škoda digitální asistentka Laura, přispívají k tomu, že řidič nemusí kvůli ovládání funkcí infotainmentu odvracet pozornost od vozovky. Přispívá k tomu také vůbec první head-up-displej ve voze značky Škoda, který je pro model Octavia k dispozici jako součást volitelné výbavy. Do bezprostředního zorného pole řidiče na čelním skle promítá data, jako je rychlost, navigační pokyny, rozpoznané dopravní značky nebo aktivované asistenční systémy a řidič se pak může soustředit na dění v provozu ještě intenzivněji.

Bezdrátový SmartLink: clever spojení s chytrým telefonem
Připojení vlastního chytrého telefonu s operačním systémem Apple iOS nebo Android se u infotainmentů Columbus, Swing a Bolero provádí pomocí bezdrátové technologie SmartLink. Po prvním připojení se mobilní telefon při nastoupení do vozu automaticky přihlásí, nechybí volitelná technologie bezdrátového nabíjení, LTE a Wi-Fi. Pomocí Android Auto, Apple CarPlay a MirrorLink lze vybrané aplikace chytrého telefonu ovládat z centrálního displeje vozu.

Také pokročilá nastavení klimatizace, přesahující možnosti regulace teploty pomocí hlasové asistentky Laury, lze pohodlně provádět pomocí centrálního displeje. Stisknutím tlačítka na středovém panelu je do přehledného menu možné vstoupit také přímo. Kromě toho lze pomocí dalších tlačítek přímého ovládání aktivovat i maximální intenzitu odmlžení čelního skla a zapnout vyhřívání okna pátých dveří.

Jakmile je ve voze aktivován účet řidiče Škoda Connect, ukládá Octavia všechna zvolená nastavení infotainmentu a klimatizace, stejně jako nastavení sedadla řidiče a vnějších zpětných zrcátek, na cloud. Uložit lze preference celkem 14 různých uživatelů a je možné si je přenést i do jiného vozu této značky, vybavenného infotainmentem nové generace.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.