Dakar 2021: Skvělý start pro české barvy

Další ročník náročné Rallye Dakar má za sebou první etapu, v níž se většině českých zástupců opravdu dařilo. Loprais dovedl svůj kamion do cíle na vynikajícím druhém místě a Prokop dokončil mezi automobily třetí!

Rallye Dakar 2021 je sice teprve na samém začátku, na navigaci náročná první etapa ale dala vyniknout řadě českých jezdců, z čehož máme velkou radost. Na 11. místě dojel do cíle Martin Michek, který je celkově mezi motorkáři na 13. pozici. Dvě místa za ním je Slovák Stefan Svitko. Vedení zatím drží Australan Toby Price.

Mezi čtyřkolkáři je ve vedení Alexandre Giroud z Francie, náš Tomáš Kubiena zatím drží průběžné 6. místo a šestý také dokončil první etapu. V kategorii SSV zastoupení nemáme, ve vedení je zde Austin Jones z USA. Mezi buginami dojel Josef Macháček na 14. místě a tato pozice mu zatím patří i v celkovém pořadí. Ve vedení je Španělka Cristina Gutirrez Herrero.

V hodnocení automobilů vybojoval skvělé třetí místo v 1. etapě Martin Prokop, jemuž tato příčka patří i v průběžném pořadí. Před ním jsou první Carlos Sainz a druhý Stéphane Peterhansel. Ten Prokopovi doslova hodil záchranné lano: když se Prokopův vůz na přejezdu do bivaku zastavil z důvodu přehřívání paliva, francouzský matador ho odtáhl.

Ještě zmiňme průběžné pořadí několika dalších favoritů a také českých jezdců. Nani Roma je zatím na 6. pozici, Giniel de Villiers na 8. příčce, Nasser Al-Attiyah na 10. místě. Cyril Despres je 17. a hned za ním je další rallyová legenda ve startovním poli Sebastien Loeb, jemuž dýchá na záda Orlando Terranova. Náš Miroslav Zapletal zatím drží 22. místo, Tomáš Ouředníček je na 44. příčce (stejně jako někteří další jezdi jej trápily defekty pneu).

Doslova v obležení kamazů, ale na vynikajícím 2. místě v etapě i průběžném pořadí je Aleš Loprais. Vede Dmitry Sotnikov, třetí je Anton Shibalov. Páté místo v 1. etapě i celkově vybojoval Martin Macík, 7. příčku drží Jaroslav Valtr, 8. je Martin van Den Brink s kamionem postaveným v České republice a mechanikem Danielem Kozlovským na palubě. Devátou příčku drží Martin Šoltys následovaný dalším z kamazů. Jan Tománek je průběžně dvanáctý a Tomáš Tomeček jednatřicátý.

V kategorii Classic jedoucí Ondřej Klymciw se škodovkou je zatím na 8. místě. Zde je ale třeba zdůraznit, že se jedná o jízdu pravidelnosti, i když i tak se na rychlejších úsecích musí držet ostřejší tempo, aby bylo možné projet kontrolní body ve správný čas. Ještě zmiňme Tomáše Engeho, který je mezi buginami průběžně 57. z 58 z důvodu potíží na trati. Za ním byl klasifikován další rallyový specialista Kris Meeke, kterého potkaly ještě větší problémy.

Dnes Dakar pokračuje druhou etapou, snad bude pro naše jezdce opět úspěšná.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.