Češi si stále více rodinných aut pořizují na úvěr, nejčastěji berou na splátky SUV

36% SUV zakoupených u největšího českého prodejce ojetých automobilů AAA AUTO se prodává na úvěr. Celková poptávka po rodinných autech meziročně vzrostla o 5%.

Dnes slaví v České republice již po dva a sedmdesáté svůj svátek děti, které se obzvláště v automobilové dopravě staly velkým tématem z pohledu bezpečnosti. Naštěstí dnešní automobily jsou díky autosedačkám nebo například uchycení Isofix daleko bezpečnější, než tomu bylo ještě před pár lety. Bezpečnosti pomáhá i upřednostňování prostornějších rodinných aut, kterých se jen v síti autocenter AAA AUTO letos prodalo meziročně o pět procent více. Třetina kupujících využívá financování vozu od třetí strany přímo u prodejce aut. Vyplynulo to z údajů skupiny AURES Holdings, provozovatele mezinárodní sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna.

„Jsem ráda, že poptávka po rodinných vozech roste, protože přináší i rodině s jedním dítětem daleko větší komfort a vyšší bezpečnost než menší, i když úspornější, hatchback. S ohledem na stále nejistou ekonomickou situaci rodiny stále častěji kupují vozy s nějakou variantou nákupu na splátky. Jen v našich autocentrech si 34% rodinných aut pořizují zákazníci na úvěr, SUV dokonce v 36%. Vloni byl přitom podíl o dvě procenta nižší, předloni dokonce o šest,“ uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva skupiny AURES Holdings, která spolupracuje s předními finančními společnostmi v České republice.

Poptávka po rodinných vozech v autocentrech AAA AUTO meziročně stoupla o 5%, nejvíce pak v případě kombi (o 7,2%), které tvoří 27% celkových prodejů společnosti. Počet prodaných SUV vzrostlo o 4,7% na celkový podíl 22,9%. Zájem o MPV je mezi lety konstantní.

Rodinné vozy jsou nejčastěji dieselovým motorem. V případě kombíků jde o 62,9% aut, u MPV o 54,5%, jen u SUV převažují v 53,8% benzinové pohonné jednotky. 22,4% rodinných aut má pohon všech kol, a dokonce 34% má automatickou převodovku.

Nejprodávanějšími značkami jsou Škoda (28,3%), Volkswagen (11,5%) a Hyundai (8,3%). Nejoblíbenější jsou pak mezi kombíky Škoda Octavia, Škoda Fabia a Volkswagen Passat. Mezi SUV vede Kia Sportage a Škoda Kodiaq, mezi MPV pak Volkswagen Touran.

Mohlo by se vám líbit...