Bosch, Easyrain a Italdesign testují systém proti aquaplaningu

Partnerství mezi společnostmi Easyrain, Bosch a Italdesign přináší výsledky, z nichž by mohli těžit řidiči na celém světě. V současné době totiž tyto společnosti testují inovativní systém AIS, zasahující proti aquaplaningu, který společně vyvinuly. Testování je nyní ve fázi dynamických zkoušek na sériovém voze.

 

Easyrain AIS (Aquaplaning Intelligent Solution) je první systém schopný účinně čelit aquaplaningu. Tento nebezpečný jev, vznikající při jízdě mokré vozovce, každoročně způsobuje desítky tisíc nehod po celém světě. Aquaplaning vzniká, když se vodou ucpe vzorek pneumatik, riziko vzniku tedy nastává při průjezdu louží, kde je tolik vody, že jí vzorek pneumatik nestačí odvádět (ve vysokých rychlostech stačí i ne zrovna hluboká louže). Následkem je smyk předních kol a ztráta kontroly nad vozidlem.

Díky řízenému vodnímu paprsku vstřikovanému před přední kola je systém AIS schopen obnovit přilnavost pneumatiky a kontrolu nad vozidlem tak, že rozbije nadměrnou vrstvu vody na asfaltu, kterou samotné pneumatiky nemohou rozptýlit. Díky tomu dochází k obnovení přilnavosti pneumatik a nedochází ke ztrátě kontroly nad řízením vozu. Tento systém je ve vývoji již několik let, nyní se ale jeho testování blíží do finále.

Samotný systém AIS je hydraulickým systémem skládajícím se z čerpadla a dvou sklopných vstřikovačů a je aktivován díky patentovanému softwaru Easyrain DAI (Digital Aquaplaning Information). Virtuální senzor rozpozná nástup aquaplaningu a okamžitě informuje systém. Ten začne ihned rozbíjet vodní vrstvu paprskem vody stříkané pod tlakem ze sklopného vstřikovače.

„Jsem velmi hrdý. Nové testy jsou historickým výsledkem. AIS je připraven a namontován na sériové vozidlo,“ uvedl Giovanni Blandina, zakladatel a generální ředitel společnosti Easyrain. „Jde o zásadní a povinný milník pro další industrializaci systému. Krok vpřed ke zlepšení bezpečnosti v automobilovém světě. Náš systém řeší nebezpečný problém, který zatím neměl řešení. Záchrana životů je naší vizí, důvodem, proč existujeme. Vědomí, že je to možné, je zdrojem naší inspirace,“ dodal.

 

Nadšení neskrývá ani Antonio Casu, technický ředitel společnosti Italdesign: „Jsme rádi za spolupráci se společnostmi Easyrain a Bosch na tomto úžasném projektu. Naše příslušné týmy techniků v Itálii a Německu společně dosáhly úžasných výsledků. Vysoce inovativní obsah tohoto projektu má za cíl další zlepšení bezpečnosti našich automobilů v budoucnosti.“

Důležitou součástí projektu je německá společnost Bosch, působící v automobilovém průmyslu řadu let. Alessandro Fauda, manažer technického rozvoje společnosti Bosch VHIT si spolupráci zapojených firem pochvaluje a nezapomíná zmínit, že v současné pandemické situaci způsobené nemocí Covid-19 to vždy nebylo snadné: „Pro dosažení cíle projektu je nezbytná spolupráce. Dceřiné společnosti Bosch VHIT a Bosch Engineering ve spolupráci s Tecnologie Diesel a Centro Studi Componenti per Veicoli podporují vývoj projektu od fáze konceptu po testovací jízdu. Je to velmi dobrý příklad spolupráce, přitom v tomto kritickém období to nebylo tak snadné.“

 

Vývoj systému AIS ještě není zcela u konce, výsledky z jízdních zkoušek ale ukazují, že by mohlo být velice brzo dosaženo kýženého cíle. Pevná pozice společnosti Bosch v automotive sektoru pak slibuje rychlé uvedení systému AIS do výroby. Už samotný fakt, že se Bosch na něčem takovém podílí, ukazuje na skutečnost, že projektu skutečně věří.

Mohlo by se vám líbit...