Výpadky ve výrobě nových aut zvyšují popularitu ojetin, jejich ceny ale stále rostou

Zejména nedostatek materiálu komplikuje výrobu nových automobilů. Následkem toho Češi berou útokem i trh ojetých vozů, nabídka se tenčí a ceny rostou. Experti navíc očekávají další nárůst cen ojetin. Autobazary proto doporučují českým motoristům v případě zájmu o obměnu jejich vozového parku urychlit proces nákupu.

Česká republika aktuálně prochází plošným zdražováním. Meziroční míra inflace nyní činí 3,4% a růst cen se podle většiny indicií hned tak nezpomalí. Komplexní zdražení se nevyhnulo ani sektoru automotive, konkrétně meziročně o 5,4%. Jedním z odvětví, kde je nutné si sáhnout mnohem hlouběji do kapsy, je průmysl. Podle údajů Českého statistického úřadu ceny průmyslových výrobců u nás vzrostly meziročně o 7,8%.

A právě vysoké ceny základních surovin stojí za tím, že v procesu výroby automobilů začínají chybět některé komponenty. Nejen, že tato skutečnost brzdí a celkově komplikuje dodání nových vozů na trh, ale také rapidně zvyšuje jejich pořizovací ceny. Nedostatek čipů se zdá být už obehranou písničkou, ale stále trvá a nic nenasvědčuje tomu, že by se situace měla napřesrok lepšit. Potíže už jsou i s dalšími materiály.

Češi se tak stále častěji uchylují k nákupu ojetých aut. Rostoucí poptávka po ojetinách má však za následek úbytek i těchto vozů na trhu. „Ojeté vozy totiž stále častěji kupují i lidé, kteří by za příznivé ekonomické situace koupili automobil nový,“ uvádí Jindřich Topol, regionální manažer výkupu AAA AUTO. Podle tvrzení analytiků začne brzy být nedostatek ojetin vážný. Trvat přitom může ještě několik dalších měsíců, neboť velké leasingové společnosti hlásí z nouze prodlužování smluv současným majitelům. Mladé ojeté automobily nakoupené na operativních leasing či pronájem se tak nedostanou na trh.

Opakovat se tak může situace ze začátku první vlny pandemie koronaviru Covid-19. „Kdo tehdy zaváhal při nákupu automobilu, mohl na následující vhodný moment čekat třeba i celý další rok. Pokud se tedy blíží doba, kdy zvažujete pořízení nového ojetého vozu, důrazně doporučujeme tento krok urychlit,“ radí Topol.

Situace na trhu ojetin může totiž být velmi obdobná jako u nových automobilů. Těch bylo v České republice letos v červenci registrováno 18 405, což je například v porovnání s rokem 2019 o 15,6% méně. Nedostatek vozů, ať už nových či ojetých, přirozeně zvyšuje jejich ceny, které v průměru mohou růst i o desítky tisíc korun.

Mohlo by se vám líbit...