Za stáčení tachometrů na 5 let za mříže!

Až pětileté vězení bude v Polsku hrozit podvodníkům, kteří při prodeji vozu falšují údaje o stavu ujetých kilometrů. Příslušnou novelu, přijatou oběma komorami polského parlamentu, podepsal prezident Andrzej Duda. V České republice za stáčení tachometru hrozí od loňského října znatelně menší trest, jímž je půlmilionová pokuta.

Pokuta půl milionu korun nemusí být v případě rozsáhlé podvodné činnosti dostatečně zastrašující, natož likvidační. Naproti tomu trest odnětí svobody na 5 let by měl být velkým strašákem pro každého nepoctivce. Proto nás zajímalo stanovisko AURES Holdings, provozovatele mezinárodní sítě autocenter AAA AUTO. Skupina AURES Holdings má totiž autocentra i v Polsku, kde loni prodala 9300 vozů a letos na tamním trhu plánuje prodeje až 15 000 automobilů. Kromě toho dlouhodobě bojuje za vyšší tresty pro stáčeče u nás.

Stáčení tachometrů výrazně pokřivuje trh s ojetými vozy. Automobily s upravenými počítadly ujetých kilometrů se prodávají za vyšší částky, než je jejich skutečná cena, navíc tento zásah často nese i technická rizika – například v podobě nedodržení intervalu výměny rozvodů motoru, což může být pro pohonnou jednotku likvidační.

„Do diskuze o kriminalizaci přetáčení tachometrů jsme byli v Polsku aktivně zapojeni v posledních dvou letech. Spolu s poslancem Evropského parlamentu Tomášem Zdechovským jsem se v říjnu 2017 zúčastnila konference na toto téma ve Varšavě, na níž jsme se s přítomnými polskými zákonodárci shodli na nutnosti jeho řešení. Pětiletý trest odnětí svobody je podle nás za tento trestný čin, který každoročně v Evropě stojí spotřebitele miliardy eur, naprosto přiměřený. Je škoda, že podobně přísný zákon jako v Polsku nemáme i u nás, kde je od loňského října maximální možnou sankcí pouze pokuta do půl milionu korun,“ říká Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva AURES Holdings, provozovatele mezinárodní sítě autocenter AAA AUTO.

A pokračuje: „Stejně jako u nás i v Polsku ještě bude nutné usilovat o zavedení národního registru najetých kilometrů se zdroji dat z STK, od obchodníků s auty, ze servisů nebo od pojišťoven či úvěrových společností. Jedině porovnáním těchto údajů s údaji z obdobných databází ze zahraničí bude možné proti stáčení tachometrů bojovat na evropské i národní úrovni skutečně efektivně.“ Právě o vzniku takové databáze se v České republice dlouho mluví, ale stále se nic v tomto směru neděje.

„Největším problémem je v současnosti dovoz již stočených vozů a jejich registrace se zfalšovaným stavem tachometru v zemi importu. Místní STK tak tento podvod do značné míry legalizují a činnost mezinárodních „stáčecích mafií“ v podstatě umožňují, protože vůbec nezkoumají pravost údaje na tachometru. Podle našich odhadů je z dovozových ojetých aut stočeno až 90%, což lokální trhy ojetin masivně deformuje. Jen k nám se loni dovezlo ze zahraničí téměř 180 000 ojetých vozů, v Polsku to bylo něco kolem milionu,“ dodává Karolína Topolová.

Nutno poznamenat, že naše STK v podstatě nemají u dovozových vozidel možnost, jak stav měřičů ujeté vzdálenosti ověřit. V tomto směru by výrazně pomohla jednotná evropská databáze nebo vznik a přístupnost již zmiňovaných národních registrů. Pokud nebudou tyto informace přístupné, jen těžko se bude dát podvodům s tachometry bránit.

Mohlo by se vám líbit...