Ikony v novém kabáte: Škoda Popular Monte Carlo

Jak by vypadala legendární Škoda Popular Monte Carlo pohledem dnešních designérů? Vstupte do světa jejich fantazie a zjistěte, co je inspiruje.

 

Ikonický vůz se v představách designéra Ljudmila Slavova změnil ve futuristický roadster, ke kterému hudebně nejvíc ladí funky. „Popular Monte Carlo je jedno z nejkrásnějších aut vůbec, oslovilo mě i svou historií. Má neuvěřitelnou eleganci a vkus,“ popisuje Ljudmil Slavov důvody, proč si pro inspiraci vybral právě tuto ikonu historie automobilky Škoda. Není divu, ve verzi kupé je to česká automobilová legenda.

Ve Škoda Muzeu ale právě ke kompletní renovaci chystají i variantu roadster, které chtějí vrátit lesk a slávu, stejně jako je tomu u kupé. Když Ljudmil Slavov vůz studuje, okamžitě vysvětluje, že při tvorbě své vize se rozhodl vyjít právě z roadsteru, protože u něj může dát lépe na odiv i vnitřní provedení vozu. „Interiér původního roadsteru je elegantní a praktický, vidím v tom kontinuitu do dnešních dob. Funkčnost, praktičnost, elegance a čistota jsou i dnes našimi základními principy,“ říká designér.

Popular měl rychloměr coby základní informační prvek umístěný uprostřed palubní desky, tento detail designér zachoval a do moderní doby ho přenesl v podobě jakéhosi hologramu. Po stranách byly odkládací prostory, v jejich místě navrhl moderní displeje s přísunem všech pro posádku potřebných informací.

Sportovní povaha
Roli při volbě roadsteru hrála i jeho sportovnější povaha. Tu podtrhuje úložný prostor za sedadly konceptu, kde jsou pod skleněným krytem uloženy dvě závodní přilby. „Přemýšlel jsem, zda sem nedat dvě dětské sedačky a udělat auto trochu praktičtější po vzoru tehdejších sériových kabrioletů, nakonec u mě ale zvítězila sportovní stránka,“ říká designér. Původní roadster měl výklopné sedadlo, kterému se přezdívalo „sedačka pro tchyni“.

Exteriér dostal velmi aerodynamické tvary, které kombinují ladnost historické předlohy s určitou sošností moderních vozů Škoda. Elegantní splývavá záď s výraznou „ploutví“ patří k jasným odkazům na originál. Velmi svébytně se pak tvůrce při návrhu vypořádal s typickou maskou chladiče. „Zkoušel jsem různé vertikální konfigurace, které by byly originálu bližší, ale takové uspořádání je dnes u aut trochu problematické, takže jsem se nakonec vydal odlišnou cestou,“ popisuje své pojetí přídě, kde mřížka masky chladiče přechází dále do oblasti světlometů, čímž vytváří efekt, pro který je originál tak ceněný.

Na funky notu
Zajímavým detailem a rovněž historickým odkazem je logo. Namísto znaku automobilky dostal vůz coby hlavní grafický motiv červený kruh, který u originálu nesl nápis Monte Carlo, Ljudmil Slavov do něj ovšem umístil stylizované označení modelu. A jméno automobilky je vyvedeno na přídi vozu v moderním písmu, stejně jako je tomu dnes na zádi u všech vozů Škoda.

„Klasické logo mi pro masku přišlo moc retro a písmo působí hodnotnějším a elegantnějším dojmem. Škoda navíc v minulosti nápis místo loga u některých svých vozů používala, takže je to i odkaz k historii značky,“ vysvětluje designér použití motivu. „Když se na původní Popular Monte Carlo dívám, okamžitě se mi v hlavě rozezní jazz,“ libuje si autor moderní vize. Podle něj je však hudebním stylem, který vystihuje značku Škoda v současnosti, spíš funk. I proto je jeho studie svěží a hravá a kombinuje až futuristické linky s retro nádechem.

Designér Ljudmil Slavov u původní Škody Popular Monte Carlo

Hudba Ljudmila Slavova hodně fascinuje. „To, jak okořenit design, aby vyvolával stejné emoce jako hudba, je něco, co mě žene kupředu. Ale rozhodně je to hledání na dlouhou dobu,“ říká. Mimochodem, když jsme u inspirace hudbou: v linkách jeho vize vozu Popular Monte Carlo možná kromě odkazu na původní historický model zahlédnete i houslový klíč.

Škoda Popular Monte Carlo
Mnohými je Popular Monte Carlo považován za nejkrásnější české auto. Původně vznikl v roce 1936 jako závodní speciál pro Rallye Monte Carlo. Jelikož vůz s posádkou Pohl – Hausman v soutěži uspěl (byl druhý ve své kategorii), rozhodla se Škoda úspěch využít a připravila i silniční provedení nazvané Škoda Popular Sport Monte Carlo. Ten v Mladé Boleslavi vyrobili v celkem sedmdesáti kusech s karoseriemi kupé a roadster.

Původní Škoda Popular Monte Carlo

Mohlo by se vám líbit...