DS7 Crossback: technologie tradiční i inovativní

Stejně jako v minulosti i u současného modelu pod označením DS naleznete špičkové technologie, zvyšující komfort i bezpečnost. Patří k nim třeba natáčecí světlomety nebo unikátní odpružení.

Vozy DS vyvolávaly v roce 1955 údiv a obdiv nejen vizionářským propracovaným stylem, ale také avantgardní technologií. Například hydropneumatické odpružení, na které si všichni velmi dobře pamatují, zajišťovalo vozu zcela nevídanou stabilitu a komfort. O několik desetiletí později se inženýři DS u této věhlasné inovace inspirovali a přišli s aktivním odpružením s kamerou, systémem DS Active Scan Suspension. Tento systém odhaluje nedokonalosti vozovky před vozem (5 m) a nepřetržitě působí jednotlivě na všechny 4 tlumiče.

Leitmotivem systému DS Active Scan Suspension je předjímání. Za tímto účelem analyzuje kamera (umístěná za čelním sklem) a čtyři čidla světlé výšky a tři akcelerometry typ silnice a reakce vozu DS7 Crossback (rychlost, úhel volantu, brzdění atd.). V reálném čase předávají tyto údaje počítači, který působí samostatně na každé kolo. Podle informací, které dostane, neustále zpevňuje nebo uvolňuje odpružení, což pozitivně ovlivňuje jak komfort cestování, tak bezpečnost jízdy.

Další pro tento model zásadní technologii představují světlomety. Na zvýraznění světelného podpisu vozů DS kladou designéři důraz již od samotného vzniku značky. Moduly LED předních světlometů DS Active LED Vision se po otevření vozů DS7 Crossback a DS9 purpurově rozsvítí a otočí se o 180°. Ve dne jsou denní vertikální světla, pojatá jako perlový náhrdelník, spojená se směrovkami s posuvem světla. Na první pohled je jasné, o vůz jaké značky jde.

Světla DS Active LED Vision nepřinášejí jen příjemný pohled, ale umějí přizpůsobit paprsek světla z hlediska šířky i dosahu podmínkám na silnici a rychlosti vozu. K dispozici je pět režimů, které se spouští automaticky: Parking, Town Beam, Country Beam, Motorway Beam, Adverse Weather. Nabídku doplňuje funkce „otočná světla“ (Dynamic Bending Light), která se přímo inspirovala od historického modelu DS, a režim High Beam. Tím, že silnici osvětlují lépe a do větší vzdálenosti nebo více do stran, se zvyšuje bezpečnost řidiče i posádky.

Světla DS Active LED Vision, která se poprvé objevila u koncepčního vozu E-Tense, jsou velice výkonná. Při řízení v noci se jejich paprsek z hlediska šířky i dosahu přizpůsobí podmínkám na silnici a rychlosti vozu. Jak již napovídá název, skládají se světla DS Active Led Vision z hlavního světlometu LED a tří otočných modulů LED, jejichž designéři se inspirovali stavebnicemi, s nimiž si hráli v dětství. Podle úhlu otočení volantu a rychlosti vozu se tyto moduly otáčí zleva doprava či naopak a mohou se i naklánět. Dosah světelných paprsků se tak zvětšuje nebo zmenšuje a jejich svazek se rozšiřuje nebo lépe směruje, aby osvětloval více či méně okraje silnice.

Vozy DS7 Crossback a DS9 mají k dispozici několik režimů
• Parking
• Town Beam, když vůz DS7 Crossback jede déle než 5 vteřin. Šířka svazku se zvětší, aby mohl řidič lépe rozeznávat nebezpečí na okrajích silnice.
• Country Beam, když vůz DS7 Crossback překročí po dobu více než 5 vteřin rychlost 50 km/hod. Tento režim nabízí zorné pole zaměřené dopředu (vhodnější pro venkovské silnice), ale dostatečně široké i na okrajích silnice, aby řidič zjistil případné nebezpečí.
• Motorway Beam, když vůz překročí po dobu více než 5 vteřin rychlost 110 km/hod. Intenzita modulů je silnější. Světlomet a moduly se lehce zvýší, aby se prodloužil dosah světla.
• Adverse Weather, když jsou spuštěny stěrače. Světelný svazek se rozšíří. Výkonnost modulů se zvětší a řidič může lépe vnímat bílé čáry na vozovce, zatímco intenzita hlavního světlometu se sníží.
• High Beam, tento režim se spustí vždy s automatickým přepínáním světel. Síla a dosah světel je na maximu, aby co nejlépe osvětlovala silnici na délku i na šířku.
• DBL (Dynamic Bending Light), kdy světlomety sledují dráhu vozu v zatáčkách a lépe tak osvětlují silnici. Tato funkce se spouští pouze, pokud jsou světla nastavená v automatické poloze, a lze ji vypnout prostřednictvím centrálního displeje.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.