Budou mít kamiony jen jednu palubní jednotku?

Do pěti let by mělo z čelních skel kamionů v Evropě zmizet velké množství palubních jednotek. Nahradit je má jedna univerzální, splňující požadavky systému elektronického výběru mýta EETS. Ta má komunikovat se všemi mýtnými systémy v jednotlivých zemích.

Kabina kamionu v současnosti připomíná kokpit dopravního letadla. Musí v ní být několik palubních jednotek pro placení mýta v jednotlivých zemích, GPS navigace a digitální tachograf. Řidič disponuje jednou nebo několika tankovacími kartami a vedle maximální povolené rychlosti musí dodržovat režim pravidelných přestávek. To vše by měl do budoucna obsáhnout jeden systém, respektive jedna palubní jednotka.

Univerzální palubní jednotka má být navíc integrovaná do jediné aplikace zahrnující palivové karty i telematické služby. S použitím jedné univerzální jednotky pro placení mýta souvisí i budoucí možnost propojení s palivovou kartou. Řidič i dopravce tak mají dostat jeden nástroj, jenž zpřehlední náklady během cesty kamionu.

Moderní přepravní firmy navíc mají současně využívat telematické služby prostřednictvím takzvaného chytrého dispečinku, který bude díky datové komunikaci s vozidlem schopný vyhodnocovat stav vozidla, reagovat na dopravní situaci, nebo navrhovat nejlepší možnosti tankování. Bude také sledovat digitální tachograf a hlídat dodržování povinných přestávek a jiných pravidel. To bude znamenat nejen snížení nákladů, ale i zvýšení bezpečnosti silničního provozu.

Takovým řešením budoucnosti je například systém EVA (Enhanced Vehicle Assistant), který již nyní nabízí Eurowag. EVA poskytuje snadné platby mýtného v osmi zemích a třech nejfrekventovanějších tunelech, palivovou platební kartu a širokou škálu telematických služeb. „Pokročilá integrace telematiky přináší dopravcům výrazné úspory nákladů u paliva a údržby, zatímco unikátní geolokační technologie Fuel Guard je chrání před většinou podvodů s pohonnými hmotami a jejich krádežemi,“ říká ředitel pro telematiku a systémy nákladní dopravy Eurowagu Marc Trollet.

EVA funguje v prostředí uživatelsky příjemného softwaru pro správu vozových parků, který přináší celou řadu vyspělých funkcí v pohledném rozhraní a přehledném uspořádání. Majitelé a dopravci snadno zjistí, kde se právě jejich kamiony nachází v reálném čase. Systém vypočítá náklady na trasu, zkontroluje ceny na čerpacích stanicích a pošle řidiče na nejvhodnější místa. Stejně tak je navede na vhodné odpočívadlo kvůli povinné přestávce.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.