Škoda Enyaq Tour: plně elektrické SUV pod 900 tisíc

Škoda Auto uvádí na český trh akční provedení plně elektrického modelu Enyaq. Jeho doporučená prodejní cena začíná na 899 000 Kč včetně DPH a v síti autorizovaných prodejců jej bude možné objednávat do odvolání. Škoda Enyaq Tour 50 představuje vyspělý elektromobil s moderní technikou, avšak menší baterií. Svou cenou ale může oslovit nejednoho zájemce o elektromobilitu.

Škoda Enyaq Tour 50 je nabízena s elektromotorem o výkonu 125 kW (170 koní) a pohonem zadních kol. Vysokonapěťová baterie s kapacitou 55 kWh (využitelná kapacita činí 52 kWh) umožňuje maximální dojezd až 375 kilometrů v režimu WLTP, v praxi ale počítejte spíše s dojezdem 300 až 330 km. Na rychlonabíjecích stanicích se stejnosměrným proudem lze akumulátor doplnit z 10 na 80 procent kapacity za 25 minut, přičemž maximální nabíjecí výkon činí 145 kW.

Vůz je možné objednávat u všech autorizovaných obchodních partnerů Škoda Auto na území České republiky za doporučenou prodejní cenu od 899 000 Kč včetně DPH. Při pořízení na úvěr lze navíc čerpat státní podporu pro podnikatele ve výši až 200 000 Kč. Podnikatelé zatím ve svém výběru výrazně preferují konkurenční Teslu Model Y s velmi bohatou výbavou už v základu. Nová verze Enyaqu se ale cenově dostává citelně pod tento americký elektromobil, což pro řadu zájemců může být pádný argument.

Škoda Enyaq Tour 50 stojí na modulární elektrické platformě (MEB) koncernu Volkswagen. Vůz je dostupný s nejnovější verzí softwaru, která obsahuje například přepracované uživatelské rozhraní, které odráží novou firemní identitu značky Škoda, ale i funkci předehřevu baterie. Ta je aktivní při přípravě na nabíjení stejnosměrným proudem a optimalizuje tak rychlost nabíjení. Proces se spustí stisknutím tlačítka na centrálním displeji infotainmentu nebo automaticky během cesty k nabíjecí stanici, na základě údajů získaných z navigace a aktuální teploty baterie.

Rozměrově se Enyaq Tour 50 nijak neliší od ostatních provedení modelové řady Enyaq, poskytuje tak dostatek prostoru pěti cestujícím i jejich zavazadlům. Tento akční model se dodává v interiérovém designu Loft s ambientním LED osvětlením a potahy sedadel, které kombinují látku s umělou kůží s dekorem imitujícím hliník. Jezdí na devatenáctipalcových kolech Proteus z lehké slitiny a je standardně vybaven předními i zadními parkovacími senzory a zadní parkovací kamerou. Do výbavy patří také centrální třináctipalcový dotykový displej spolu s navigací a řada oblíbených prvků Simply Clever.

Akční model Tour nabízí mimo jiné 7 airbagů, asistent udržování jízdního pruhu, asistent při jízdě v koloně, hlídání slepého úhlu, adaptivní tempomat, rozpoznávání dopravních značek, bezklíčové odemykání a startování Kessy rozšířené o funkci walk-away, která automaticky odemkne vozidlo, jakmile se řidič s klíčem přiblíží do vzdálenosti 1,5 metru od vozu. Stejně funguje i samočinné zamykání, stačí od automobilu odstoupit.

Dále je vůz vybaven světelným a dešťovým senzorem, vyhřívanými předními sedadly, třízónovou klimatizací Climatronic, virtuálním kokpitem, bezdrátovým nabíjením telefonu, navigací, digitální asistentkou Laurou, přípravou pro tažné zařízení a řadou dalšího. Za příplatek 50 000 Kč si lze objednat paket Plus, který zahrnuje balíček Asistovaná jízda 2.5, přední světlomety Matrix-LED, Top LED zadní světla, elektrické sedadlo řidiče s pamětí a bederní opěrou, boční airbagy vzadu a virtuální pedál. Nároční zákazníci mají možnost objednání tažného zařízení a transport paketu.

Mohlo by se vám líbit...