Škoda Elroq se pomalu odhaluje

Škoda začíná odhalovat nový plně elektrický model Elroq, byť zatím nese maskování. Kompaktní elektrické SUV nabídne nový designový styl a dojezd přes 560 kilometrů. Co skrývá pod kamufláží?

Elroq představuje v dané třídě elektrickou alternativu k modelu Škoda Karoq se spalovacím pohonem. V hierarchii elektromobilů značky Škoda se pak zařadí mezi model Enyaq a budoucí městský SUV crossover Epiq. Škoda Elroq míří do dnes v Evropě nejpopulárnější automobilové kategorie, tedy mezi kompaktní SUV.

„Elroq je milníkem v portfoliu elektrických vozů značky Škoda, prvním z nadcházející řady šesti nových čistě elektrických modelů, navazujících na úspěch modelů Enyaq a Enyaq Coupé,“ zdůrazňuje šéf Škoda Auto Klaus Zellmer.

Modern solid
Elroq je první vůz značky, který přiváží zbrusu nový designový styl Modern solid. „Jeho funkční, minimalistický a čistý vzhled Modern solid vyzařuje autentičnost a robustnost, a zachovává tak charakteristické designové prvky značky Škoda, které jsou pro naši značku typické,“ popisuje nový styl šéfdesignér Oliver Stefani.

Charakteristickým prvkem nového jazyka je například nová maska chladiče Tech Deck Face, která v sobě ukrývá radar a přední kameru, elegantně navazuje na nové provedení světlometů. Ty už v základní verzi využívají LED technologii, volitelně budou dostupné LED Matrix světlomety se 36 individuálními světelnými segmenty. Novým prvkem je také nápis Škoda na kapotě.

Designový styl se propisuje i do interiéru. Head-up displej má grafiku ve stylu nové korporátní identity značky, řidič si užije 5,3palcový digitální přístrojový štít a infotainment je vybaven 13palcovou dotykovou obrazovkou. Jednotlivé Design Selections, tedy verze provedení interiéru, kladou důraz na využití recyklovaných a recyklovatelných materiálů.

Zavazadelník vozu nabídne objem 470 litrů, po sklopení zadních sedadel pak pojme až 1580 litrů nákladu. Auto opět poskytne řadu Simply Clever prvků a také chytré úložné prostory o objemu až 48 litrů. Volitelně k nim patří třeba nová kapsa na uložení nabíjecího kabelu nebo nastavitelná police pro zavazadlový prostor. Zajímavou novinkou je QR kód, který zákazníka navede k přehledu vybavení a dostupných funkcí jeho vozu a umožní zhlédnout video instrukce pro používání některých chytrých řešení auta.

Příbuzný Enyaqu
Po technické stránce je Škoda Elroq blízkým příbuzným větších modelů rodiny Enyaq, stojí na stejné platformě MEB. Škoda nabídne Elroq v celkem čtyřech variantách pohonů: provedení Elroq 50 má baterii s kapacitou 55 kWh a zadní nápravu pohání elektromotor o výkonu 125 kW. Elroq 60 dostává baterii s kapacitou 63 kWh a elektromotor o výkonu 150 kW, provedení Elroq 85 pak nabídne baterii s kapacitou 82 kWh a elektromotor o výkonu 210 kW. Stejnou kapacitu baterie má i Elroq 85x, který nabídne pohon všech kol a výkon 220 kW.

 

V cyklu WLTP má mít Elroq dojezd i více než 560 kilometrů na jedno nabití. Rychlonabíjení z 10 na 80% je u všech variant otázkou méně než půl hodiny (max. nabíjecí výkon 175 kW). Domácí nabíjení, například pomocí některého z wallboxů s výkonem 11 kW, pak může podle provedení trvat 5,5 až 8 hodin.

Samozřejmostí je i řada bezpečnostních a asistenčních systémů. K novinkám patří například využití cloudových dat pro lepší funkci systému Travel Assist nebo pokročilé funkce pro usnadnění parkování. Elroq například nabídne vzdálené parkování a trénované parkování. Druhá jmenovaná funkce umožňuje řidiči auto naučit parkování na pěti místech s trasou o délce až 50 metrů. Manévr na této trase může provést auto zcela automaticky a to i vzdáleně přes aplikaci MyŠkoda. Ta mimochodem přináší i možnosti snadného nabíjení vozu díky službě Powerpass nebo ovládání domácího nabíjení z wallboxu.

Mohlo by se vám líbit...