S příchodem jara si vůz zaslouží patřičnou péči

Konečně jsme se dočkali jarních teplot a nastává tak ideální čas, aby po náročném zimním období auto dostalo patřičnou péči. Kromě přezutí kol jsou tu i další důležité úkony, na které se vyplatí nezapomínat. Po zimě se jedná například o kontrolu baterie nebo důkladné umytí vozu.

Každý motorista na přelomu sezon určitě myslí na výměnu zimních pneumatik za letní. Dřív, než vyměníte autu obutí, zkontrolujte, jestli jsou vaše letní gumy v pořádku. Nezapomeňte, že na některých úsecích může být nařízeno zimní obutí značkou až do konce března.

„Důležitá je kontrola tlaku a hloubka dezénu, která musí být ze zákona minimálně 1,6 mm po celé šíři běhounu pneumatiky. Starost o jejich kondici má své opodstatnění, protože kvalitní letní pneumatiky zkracují brzdnou dráhu, auto je s nimi v teplém období lépe ovladatelné, a navíc snižují spotřebu,“ říká provozní ředitel sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna Petr Vaněček. Při přezouvání je ideální čas i na kontrolu geometrie a od věci není ani kontrola brzdového obložení.

Na jaro si pořiďte letní směs do ostřikovačů a hlavně zkontrolujte provozní kapaliny, jako je olej, chladicí a brzdová kapalina, a v případě nutnosti je doplňte. Sněhem a ledem přes zimu trpí také stěrače, nastává tak ideální čas na jejich výměnu – zejména pokud pozorujete jejich horší účinnost, což právě na jaře není nic neobvyklého. V mrazech totiž nezřídka dojde k poškození stíracích gum a stěrač pak ani při příchodu vyšších teplot už není schopen pracovat správně.

Zimní posyp, sůl, bahno, kamínky a veškeré další nečistoty dávají autu přes zimu zabrat a urychlují nástup koroze. „Základem je po zimě vzít auto do myčky a ideálně ho umýt ručně tak, abyste ho zbavili zbytků soli a všech nečistot i na špatně dostupných místech. Zapomínat se nesmí ani na podvozek a disky kol,“ doplňuje Vaněček. Kdo má svůj vůz opravdu rád, vyvaruje se automatických kartáčových myček, které škrábou lak. Místo toho vůz nechá umýt ručně, nebo jej umyje ručně sám a místo kartáče použije k tomu určenou houbu či vhodný hadřík, který nepošrábe lak (vždy používejte jen houbu určenou na mytí karoserie, na rozdíl od běžných houbiček – třeba na nádobí – neobsahuje skelné vlákno, jenž zaručeně poškrábe lak).

Čistotu a pořádek si váš vůz zaslouží i uvnitř. Promažte panty u dveří, ošetřete gumová těsnění, vysajte interiér, z kufru vyndejte všechny nepotřebné předměty, jako jsou sněhové řetězy nebo lopata na sníh, a vjeďte do jarní sezony s čistým štítem. Na škodu není navoskování umyté karoserie nebo třeba aplikace tekutých stěračů na čelní sklo, čímž si zlepšíte výhled za deště.

Nízké zimní teploty jsou náročné pro akumulátor, který se vyplatí nechat zkontrolovat v servisu, a pokud je to nutné, nechat ho vyměnit. Předejdete problémům se startováním a nebezpečí, že vás auto někde nechá ve štychu. To platí i pro elektromobily, jenž taktéž používají dvanáctivoltový akumulátor pro napájení palubních systémů.

Mohlo by se vám líbit...