Peugeot Inception se odhalí již za pár dní

Koncepční auta se přesunula z autosalonů na jiné akce, jedno nejočekávanější se ukáže v Las Vegas na veletrhu technologií. Řeč je o Peugeotu Inception, který se jistě stane další ukázkou mistrovského designu této tradiční francouzské značky.

Proč je podle nás nový koncept od Peugeotu nazvaný Inception jedním z nejočekávanějších? Třeba protože na něj značka upoutávala už třikrát a stále se o něm nic neví nebo třeba protože jde o značku známou výjimečným designem, který navíc umí skloubit s moderními technologiemi. Pravda, ne vždy se jedná o technologie, které si najdou cestu i do výroby, ale to už je úděl konceptů obecně.

První zmínka o chystaném konceptu se objevila už v říjnu na pařížském autosalonu, kam jej ale Peugeot kupodivu nepřivezl. V říjnu však oznámil jeho jméno a naznačil, že bude naprosto přelomový. Ředitelka Peugeotu Linda Jackson to vysvětlila takto: „Koncepční vůz Peugeot Inception ztělesňuje naše plány pro budoucnost značky. Jeho název Inception, tedy „Počátek“ hovoří za vše. Tento koncept zahájí novou 100% elektrickou éru značky Peugeot s příslibem, že od roku 2030 bude 100% modelů Peugeot prodávaných v Evropě 100% elektrických.“

Měsíc po pařížském autosalonu Peugeot prozradil to, že svůj revoluční koncept představí na veletrhu Consumer Electronics Show v Las Vegas v USA. Další upoutávku pak Peugeot pustil ven v polovině prosince. Patnáctivteřinové video a několik fotek, které neodhalily zhola nic, jen posílily napětí nedočkavých fanoušků značky. Peugeot k tomu dodal jen: „Nemohli jsme odolat potěšení podělit se s vámi o pár obrázků a záběrů.“

A těsně před Vánocemi Peugeot sezval na virtuální premiéru svého konceptu, která se odehraje 6. ledna 2023, novináře celého světa. Naše redakce si tuto událost samozřejmě nenechá ujít a tak se o chystané novince dočtete i zde, na stránkách magazínu AutoMotoLife.cz – pokud by došlo k odhalení prvních fotografií dříve, určitě se o ně ihned podělíme.

Příď vozu bude zdobit velké logo automobilky

Osobní setkání s konceptem Inception se ale pravděpodobně českým ani dalším evropským motoristickým novinářům hned tak nepodaří. Do Las Vegas na zaoceánskou premiéru se zřejmě chystá jen málokdo. Zejména vezmeme-li v úvahu, že se nejedná o autosalon, ale o veletrh technologií, především pak spotřební elektroniky. Ovšem ne ledajaký! Consumer Electronics Show, neboli CES, je totiž jedním z nejvýznamnějších veletrhů vůbec, ať už z hlediska počtu návštěvníků, tak i z pohledu vystavovatelů.

První ročník veletrhu CES se konal už v roce 1967, nikoli však v Las Vegas, ale v New Yorku. Asi stovka vystavovatelů zde ukazovala spotřební elektroniku. Dorazilo skoro dvacet tisíc návštěvníků, což bylo na tu dobu hodně. S každým dalším ročníkem počet lidí rostl, až se v roce 1978 se rozhodlo, že jeden CES do roka je málo. Tak se začalo vystavovat i v Las Vegas, kde se tato tradice udržela dones. Dva veletrhy CES ročně se zachovaly až do roku 1994.

Premiéru zde měly nejvýznamnější technologické objevy lidstva, mimo jiné CD a DVD přehrávače, herní konzole Nintendo a Xbox a v roce 2005 se zde úplně poprvé objevila plazmová televize.
V posledních pěti letech se mezi vystavovateli čím dál tím častěji objevují automobilky. V roce 2019 na veletrhu v Las Vegas představil Mercedes-Benz druhou generaci třídy CLA, o rok později zde pak Hyundai a Uber oznámily společnou iniciativu s cílem vyvinout 100% elektricky poháněné létající taxi a loni se zde objevila elektrická verze Chevroletu Silverado EV. Ročník 2023 ale bude nepochybně patřit Peugeotu a jeho novince Peugeot Inception. Ostatně půjde o vůbec první koncept značky, který nebude ve světové premiéře odhalen na autosalonu, ale na akci jiného zaměření.

Tradiční světelný podpis koncových světel sází na design evokující tři drápy

Koncept Inception má naznačit podobu nové generace vozů značky Peugeot postavených na platformách určených pro elektromobily. Současně má demonstrovat, kam se bude ubírat sériová nabídka vozů Peugeot. Kromě toho Inception přinese i změny v designu značky a zároveň posílí její nejtypičtější rysy – postoj šelmy a světelný podpis se třemi drápy. Peugeot s tímto konceptem slibuje kompletně přepracovat vnitřní prostor v nové generaci kabiny Peugeot i-Cockpit. Má být předzvěstí nové generace modelů a odhalit, jaké vlastnosti a technologie najdou zákazníci ve svých budoucích vozech Peugeot.

Odhalení nového konceptu proběhne 5. ledna 2023 v přímém přenosu na veletrhu CES, a to od 23:00 středoevropského času (virtuální představení pro novináře je o den později). Na našich stránkách vám koncept Peugeot Inception samozřejmě podrobně představíme.

Mohlo by se vám líbit...