Ojetá auta zdražují, některé modely i přes 25 000 korun

Zdražení se týká celé střední Evropy, zejména nejžádanějších modelů. Za růstem cen u zánovních a mladých ojetin je kromě jiného nízká produkce nových vozů, což některé zájemce vede na trh ojetých automobilů.

Pandemie je na ústupu a s rozvolněním covidových opatření se zákazníci opět vrátili do obchodů. Trh s ojetinami láme rekordy a odložená spotřeba spojená s extrémní poptávkou tlačí ceny některých modelů nahoru. Dalším faktorem, který působí na cenu ojetých aut je omezená výroba nových vozů v důsledku nedostatku čipů a polovodičů. Společnost AURES Holdings, provozovatel sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna analyzovala vývoj cen na trhu u pětiletých ojetin (rok výroby 2016) v lednu letošního roku v porovnání s aktuální situací.

„Pokud se podíváme na TOP5 nabízených modelů na trhu v České republice, tak suverénně nejvyšší nárůst ceny za poslední půlrok zaznamenal třetí nejprodávanější model Volkswagen Passat, kde medián ceny pět let starého vozu od ledna vzrostl o 26 500 korun na současných 346 500 Kč (+8,3%). Takto rapidní nárůst ceny nepamatujeme,“ říká provozní ředitel autocenter AAA AUTO Petr Vaněček.

Obrovská poptávka pochopitelně nutí prodejce i ke zvýšení výkupních cen. „Zákazníkům, kteří v současné době přemýšlí o obměně vozového parku, se vyplatí koupit novější vůz teď. Ceny v nejbližších měsících pravděpodobně ještě porostou v řádu jednotek procent, “ doplňuje Vaněček.

V procentech je nejvyšší nárůst u modelu Škoda Rapid, jehož mediánová cena za posledních šest měsíců stoupla o 9% na současných 218 000 korun. Ještě v lednu se přitom tento model nejčastěji prodával o 18 000 levněji. Podobně je na tom i Volkswagen Golf, který je nejčastěji nabízen za 288 000 korun, přičemž na začátku roku to bylo 269 900 (+6,7%).

Podobná situace je i v Polsku. Nejoblíbenější a dlouhodobě nejprodávanější model Opel Astra zdražil od ledna o 6,5% a aktuálně je nejčastěji nabízen za 41550 PLN (234 000 korun). Zdražení v Polsku se pohybuje v rozmezí mezí 4 až 7% v závislosti na konkrétním modelu. Obecně nejméně podražila auta na Slovensku, kde se ceny ojetin zvýšily maximálně do 5%. Jedinou výjimkou je Volkswagen Golf, jehož cena stoupla o 10,7% na 11 945 € (303 884 korun).

Zvýšení cen pětiletých, ale i dalších ojetin je i důsledkem dlouho zavřených hranic se státy západní Evropy, odkud se v posledních letech běžně dováželo okolo 14 500 aut měsíčně. V loňském roce se však do Česka dovezlo o necelých 30 000 ojetin méně. V průměru tedy jen okolo 12 500 měsíčně.

„Třicet tisíc aut tak v současné době v Česku chybí a jsme závislí zejména na obchodu s tuzemskými ojetinami. Pro zákazníky jsou tuzemské ojetiny bezpečnější variantou, protože je u nich výrazně jednodušší dohledat historii daného vozu, ale vzhledem k vysoké poptávce vzrostly jejich ceny. S postupným rozvolňováním a sílícím dovozem by se však současné vysoké ceny mohly do konce roku ustálit,“ předpovídá Petr Vaněček.

Mohlo by se vám líbit...