I přes zvyšující se životní náklady roste poptávka po prémiových vozech

Prodeje vozidel prémiových značek v AURES Holdings – největšího prodejce ojetých a zánovních vozidel v ČR, vzrostly za 5 let čtyřnásobně. 38% těchto automobilů prodaných v AAA AUTO a Mototechně tvoří SUV, 60% jich je v dieselu a pětinu pak tvoří elektromobily a hybridy.

 

Přestože velká část Čechů stále častěji kupuje automobily úspornější na provoz i levnější na pořízení, roste každým rokem i poptávka po prémiových značkách. Za posledních pět let se prodeje těchto aut jen ve skupině AURES Holdings, provozovatele autocenter AAA AUTO a Mototechna, zvedly více než čtyřnásobně. Největšími tahouny mezi prémiovými značkami jsou Audi A6, Mercedes C a BMW 5. Podíl SUV na prodejích prémiových aut je 38%, nadpoloviční většinu tvoří diesely a pětinu elektromobily a hybridy.

„Rostoucí počet prodaných automobilů prémiových značek má dva základní důvody. V první řadě je to způsobeno stále dlouhými výrobními dobami a vysokými cenami nových automobilů. Zákazníci pak hledají alternativy, tedy zánovní automobily s parametry nových, ale okamžitou dostupností a cenou až o 45% nižší po prvním roce užívání. S tím souvisí i rostoucí objem firemních zákazníků, kteří u nás hledají manažerské vozy,“ vysvětluje Petr Vaněček, společný generální ředitel skupiny AURES Holdings, provozovatele mezinárodní sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna. Dle statistik prvních pěti měsíců letošního roku se ve skupině prodalo již téměř 1100 aut prémiových značek do deseti let stáří, což je 4,2 krát více než před pěti lety za stejné období.

V této kategorii automobilů dlouhodobě převládají SUV, která tvoří 37,8% prodejů prémiových značek v AURES Holdings. Nejčastěji jde o modely BMW X1 a X5 nebo Audi Q7. 21% pak připadá na sedany typu Tesla Model 3 nebo BMW 5, 20% pak kombi s vozy Audi A6 nebo Audi A4. „Protože Škoda není prémiová značka a do této statistiky jsme ji proto nezahrnuli, modely Superb a Kodiaq jsou v českých podmínkách za prémiové vozy považované. V celkových prodejích pak tyto modely patří v naší zemi mezi vůbec ty nejoblíbenější a i jejich prodeje každým rokem rostou. Superbů jsme už letos prodali jen v Česku téměř 800, Kodiaqů na 400,“ doplňuje Petr Vaněček.

38% vozů prémiových značek je v dieselu, 21,4% v benzínu a zbytek tvoří alternativní paliva. Počet prodaných aut s hybridním pohonem vzrostl za prvních pět měsíců letošního roku téměř dva a půl násobně oproti stejnému období loňského roku, počet elektromobilů pak více než trojnásobně. Nejoblíbenějším hybridem je Audi A6, elektromobilem Tesla Model 3. 89,2% aut prémiových značek je v automatu, 86,9% má parkovacího asistenta, 59,4% má pohon všech kol, 69,4% tempomat. 25,6% aut je v bílé barvě, jen o pár kusů méně v černé a 22,3% v šedé. Polovinu prémiových aut kupují fyzické osoby, zákazníky jsou ze 75% muži.

Nejprodávanější modely prémiových značek do 10 let stáří v síti AAA AUTO a Mototechna
Pořadí 2019 2024
1. Audi A5 Audi A6
2. Audi A3 Mercedes C
3. Mercedes E BMW 5
4. Audi A4 Audi A4
5. Mercedes GLA BMW 3
6. BMW 5 Mercedes CLA
7. Jeep Renegade Mercedes E
8. Audi A6 BMW X1
9. Audi Q5 Tesla Model 3
10. Mercedes A BMW X5

Mohlo by se vám líbit...