Elektromobilům se daří stále více – i na trhu ojetin

Prodeje elektrických aut u nás sice nerostou tak rychle, jako ve státech západní Evropy, přesto posilují. Tuto rostoucí tendenci zaznamenali i prodejci ojetin, ten největší na ni dokonce reagoval zřízení speciálního týmu, který se elektromobilům věnuje.

Automobily s čistě elektrickým pohonem pomalu získávají na oblibě i v České republice, byť ne u všech skupin obyvatel. Zájem roste především u těch motoristů, kteří mají možnost nabíjet doma, zejména pak u těch, co mají na domech fotovoltaicku elektrárnu. Objevují se ale i ti, co bydlí ve městech a elektromobil jim přijde jako výhodná volba. Impulzem pro ně je často kromě nulových lokálních emisí i prostý výpočet nákladů – i při nabíjení z veřejných nabíječek jsou u totiž u řady elektromobilů náklady na provoz citelně nižší, než je tomu u moderních úsporných dieselů.

Například takový Volkswagen e-Golf umí při nabíjení u rychlých nabíječek jezdit s náklady 1,50 Kč na kilometr. Pokud budete dobíjet u těch nejlevnějších rychlých nabíječek, lze jezdit za 90 haléřů na kilometr. Na trhu ojetých vozů dostupný Volkswagen e-Golf totiž umí jezdit se spotřebou pod 12 kWh na 100 km (okresní silnice, město). Samozřejmě v případě, že budete více používat dálnice, spotřeba poroste.

Ale zpět k vývoji trhu. V Evropě se na úkor zdejších výrobců mezi novými vozy jasně prosadila Tesla, její model Y, SUV konkurující Škodě Enyaq iV, se dokonce stal v prvním čtvrtletí nejprodávanějším vozem světa. Mezi výrobci elektromobilů pak vede Tesla v prodejích i v České republice. Nakonec se není čemu divit, stačí se kouknout na cenu modelu Y a pak do ceníku Enyaqu nebo Volkswagenu ID.4 – mnohem lépe vybavená Tesla přijde výrazně méně a navíc nabídne i lepší jízdní parametry a skvělou spotřebu.

I proto se těmto elektromobilům daří také na trhu ojetin, kde je velký zájem především o Teslu model 3. Právě „trojka“ je mezi zájemci o ojetý elektromobil velmi oblíbená, což dokazují i zkušenosti a prodeje největšího obchodníka s ojetinami v našem regionu – AAA AUTO má dokonce tým specializující se na plně elektrické vozy, jejich prověřování před výkupem a následný prodej. V nabídce AAA AUTO tak najdete jak elektromobily s cenou pod půl milionu korun, tak dražší elektrická auta s nízkým nájezdem, což je právě případ řady Tesel 3.

O zřízení týmu pro elektromobilitu přitom v „áčkách“ rozhodli na základě stoupající poptávky a jasných technických odlišností aut na elektřinu, které vyžadují jiné prověřování technického stavu oproti vozidlům se spalovacím motorem. Jde zejména o prověření stavu akumulátoru, na což jsou už v AAA AUTO vybaveni. To je velká výhoda pro případné zájemce o ojetý elektromobil.

Mohlo by se vám líbit...