Toyota GR Yaris měla premiéru na festivalu Goodwood SpeedWeek

Jezdci týmu Toyota Gazoo Racing poprvé projeli modely GR Yaris a GR Supra na festivalu Goodwood Speedweek pořádaném na britském okruhu Goodwood Motor Circuit.

Festival rychlosti v Goodwoodu je motoristickým svátkem, na nějž se zpravidla každý červen sjíždí fanoušci motoristického sportu, slavných vozů, a to starých i nových, i jezdců světové třídy. Ročník 2020 tohoto festivalu byl kvůli pandemii koronaviru odložen na příští rok či později, a namísto něj byl uspořádán festival Goodwood Speedweek bez účasti diváků.

Akce se celosvětově vysílala online. Tým TGR se na festivalu představil již v roce 2009 a této motoristické akce se pravidelně účastní od roku 2012. Tentokrát letošní akce využil k představení svých nejžhavějších novinek.

V rallysprintu se nový GR Yaris prezentoval v roli předjezdeckého vozidla. Veřejnosti se GR Yaris dále představil ve speciálce na okruhu Motorsports Circuit. Podle Toyoty byl GR Yaris navržen jako vůz, s nímž může každý řidič bez obav zacházet způsobem, jaký mu vyhovuje, a to na všech vozovkách světa. Je tomu tak proto, že při jeho konstrukci se uplatnily zkušenosti závodního týmu Toyota Gazoo Racing World Rally Team, včetně postupů k zajištění konkurenceschopnosti vozů v soutěžích WRC.

V návaznosti na plán prezidenta společnosti Toyota Motor Corporation, který za volantem vystupuje pod jménem Morizo a je hlavním testovacím jezdcem Toyoty „obnovit tradici sportovních vozů Toyota“, vznikl nový GR Yaris jako vůbec první vůz značky, při jehož vývoji se uplatnila obrácená koncepce proměny závodního vozu ve vůz sériový. V rámci uvedeného podniku se za volantem Toyoty GR Yaris ukázali Jari-Matti Latvala a Kris Meeke, jezdci týmu TGR WRT 2019, jakožto i Elfyn Evans, působící jako závodní jezdec TGR WRT 2020.

Na okruhu Goodwood Motor Circuit bylo možné spatřit i limitovanou edici modelu GR Supra. Prostřednictvím videa se akce zúčastnil i Akio Toyoda, tedy samotný Morizo (vnuk zakladatele automobilky), jenž poskytl obrázky zachycující jeho nadšení pro motoristický sport, vývoj modelu GR Yaris a zážitky v roli spolujezdce na palubě Toyoty GR Yaris.

Akio Toyoda, prezident společnosti Toyota Motor Corporation na videu řekl: „Pro nás, automobilové fanoušky, je Goodwood tím nejlepším místem. Je to požitek pro všechny smysly, přestože jsme letos nemohli přičichnout k vůni benzínu. Díky nápadům vévody z Richmondu máme i tak příležitost vidět a slyšet celou řadu úžasných nových vozů, včetně mého oblíbence, kterým je tato nová Toyota GR Yaris. Jde o sériovou verzi našeho závodního vozu Yaris WRC, s nímž jsme v roce 2019 dojeli až na stupně vítězů a stali se úřadujícím mistrem světa WRC! Popravdě, motoristických akcí jako WRC se účastníme proto, že zde čerpáme nesčetně poznatků ke zvýšení dynamiky našich vozidel a radosti za volantem, kterou přinášejí. V roli jezdeckého mistra Toyoty jsem se na vývoji a ladění této nové Toyoty GR Yaris osobně podílel společně se členem našeho týmu Gazoo, skvělým Tommim Mäkinenem. Bohužel vás nemohu vzít na skutečnou předváděcí jízdu, ale zde je malá ochutnávka toho, jaké to asi je. Užijte si to!“

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.