Škoda poodhalila novou generaci Octavie!

Také čtvrtá novodobá generace nejprodávanějšího modelu značky Škoda nabídne při kompaktních rozměrech velkorysý vnitřní prostor. Vzhled vozu formuje výrazná přední část, zadní části dominují světlomety s krystalickými prvky.

Historie modelu Octavia se píše už 60 let, za tu dobu vyjelo na silnice přes 6,5 milionu vozů tohoto jména. První vyrobené vozy octavie spatřily světlo světa v průběhu ledna 1959. Latinský výraz „octavia“ znamená osmá, jednalo se přitom nejen o osmý model značky vzniklý po druhé světové válce, ale i pozici ve vývojové řadě moderní generace vozidel s nezávislým zavěšením všech kol od prvního typu z roku 1933.

První octavie měly pod kapotou čtyřdobý řadový čtyřválec o objemu 1,1 litru a výkonu 29,4 kW, který přes čtyřstupňovou převodovku poháněl zadní kola. Největší rychlost činila 110 km/h, spotřeba pak 7,7 litru benzinu na 100 km. V nabídce byl i typ Octavia Super se silnějším motorem o objemu 1,2 litru a výkonu 33 kW.

V září 1960 se představilo provedení Octavia Combi s dvoukřídlými, horizontálně členěnými pátými dveřmi. Po sklopení zadních opěradel do něj bylo možné naložit až 1050 litrů nákladu. Poslední dvoudveřová Octavia, verze Super v šedé barvě, opustila výrobní linku v Mladé Boleslavi 11. dubna 1964, aby uvolnila místo zcela nové generaci vozů Škoda 1000/1100 MB se samonosnou karoserií a motorem vzadu. Poslední kombi vyrobil závod v Kvasinách 21. prosince 1971.

Novodobá Octavia s karosrií liftback se představila v dubnu 1996. Zaujala mimo jiné prostorem pro 528 litrů zavazadel v základním uspořádání. O dva roky později nabídku doplnila ještě prostornější karosářská verze Octavia Combi a v roce 1999 přibylo provedení s pohonem všech kol.

Druhá novodobá generace Octavie, vyráběná v období 2004 až 2013, přinesla kromě ještě vyšší užitné hodnoty i řadu novinek, například zážehové motory s přímým vstřikem paliva či samočinnou dvouspojkovou převodovku DSG. K pilířům současné nabídky značky Škoda patří třetí generace vozu Octavia, vyráběná od listopadu 2012 a v únoru 2017 faceliftovaná a modernizovaná.

Již se ale blíží uvedení čtvrté generace novodobé Octavie a Škoda Auto pomalu začíná poodhalovat její podobu. Zatím automobilka uvolnila pouze dvě skici karoserie, ale už z nich lze vyčíst hodně o tvarech exteriéru. Za nedlouho se určitě objeví i první „pohled“ do interiéru připravované novinky.

Mohlo by se vám líbit...