Nové SUV Škoda Kushaq je přesně odladěno pro indický trh

Nová škodovka, určená pro indický trh, byla vyvíjena na míru zdejším zákazníkům. Vůz je postavený na modulární platformě MQB-A0-IN a k pohonu mu poslouží jeden z dvou nabízeným zážehových motorů.

Představením vozu Kushaq vstupuje Škoda Auto na indickém subkontinentu poprvé do rychle rostoucího segmentu kompaktních SUV. Kushaq, který byl vyvinut speciálně pro indický trh, je po vozech Kodiaq a Karoq již třetí SUV nabízené v Indii. Vzhled specifický pro indický trh zajišťuje metalický lak v odstínu oranžová Honey a odstín červená Tornado. Jedná se o exkluzivní barvy nabízené pro indický trh. Nové SUV je dále dostupné v odstínech bílá Candy, v metalickém laku stříbrná Reflex a Carbon Steel.

Výrazná příď a velká kapota motoru dávají při čelním pohledu najevo, že Kushaq patří do rodiny vozů SUV značky Škoda. Lamely široké masky chladiče jsou v lesklé černé barvě. Chromovaný rámeček masky chladiče zasahuje až k předním světlometům. Horní část robustního předního nárazníku je lakována v barvě vozu, spodní část je v černé barvě.

Prvky v nárazníku a střešní nosič jsou od výbavového stupně Ambition ve stříbrné barvě. Výbavový stupeň Active nabízí černý střešní nosič. Plochá linie střechy a Tornado linie ve výši klik dveří vůz opticky prodlužují. Mohutné podběhy kol dodávají vozu dynamický a sebevědomý vzhled. Tento pocit dále umocňují černé boční prahy s černými plastovými kryty.

Výbavový stupeň Style nabízí také chromované lišty kolem bočních oken a chromované kliky dveří. Jasně vykreslená záď s delším spoilerem pátých dveří má na víku zavazadlového prostoru nápis Škoda. Ve spodní části zadního nárazníku se nachází robustní difuzor, který je od výbavového stupně Ambition stříbrný.

Délka vozu činí 4221 mm, šířka 1760 mm a výška 1612 mm. Díky rozvoru 2651 mm, který paří k největším ve své třídě, a světlé výšce 188 mm vypadá vůz opticky větší. Škoda Kushaq nabízí velkorysý prostor pro pět cestujících a zavazadlový prostor o objemu 385 litrů. Základní výbavový stupeň Active je standardně vybaven 16“ ocelovými koly Lhotse. Součástí výbavového stupně Ambition jsou 16“ kola z lehké slitiny Grus. Verze Style je standardně vybavena dvoubarevnými 17“ koly z lehké slitiny Atlas.

Ostře řezané přední světlomety modelu Kushaq jsou dvoudílné. Od výbavového stupně Ambition se v horní části světlometů za krystalickým sklem nachází jeden LED modul pro potkávací a dálkové světlo a úzká LED lišta ve tvaru L pro světlo denního svícení. Směrové světlo a mlhové světlomety, které se nachází ve spodní části světlometů, využívají klasické žárovky. U výbavového stupně Active, který využívá halogenové žárovky, se ve spodním díle světlometů nachází světlo denního svícení.

Zadní světla s typickými krystalickými prvky ukazují ve spojení s odrazkami pro značku Škoda typický tvar koncových světel ve tvaru písmene C. Koncová a brzdová světla jsou také vybavena výraznými, rychle reagujícími LED diodami. Ve výbavovém stupni Style mají koncová světla kromě klasických žárovek také dodatečný LED modul.

Interiér je prostorný a komfortní
Centrálním prvkem nového konceptu interiéru, který je známý z jiných modelových řad značky Škoda, je volně stojící obrazovka infotainmentu o velikosti až 10“. Jak je pro škodovky typické, nabízí Kushaq také velkorysý prostor, mnoho prvků Simply Clever a také množství odkládacích míst. Výbavový stupeň Style standardně nabízí také komfortní prvky, mezi které patří například automatická klimatizace Climatronic s dotykovým ovládacím panelem nebo kožená přední sedadla s funkcí ventilace.

Škoda Kushaq nabízí již v základní verzi velmi výkonnou manuální klimatizaci. Od výbavového stupně Ambition je součástí výbavy automatická klimatizace Climatronic s dotykovým ovládacím panelem. Ještě více moderních prvků nabízí vrcholný výbavový stupeň Style, k jehož výbavě patří kožená přední sedadla s funkcí ventilace, bezklíčový systém KESSY, elektricky ovladatelná skleněná posuvná střecha nebo vnitřní zpětné zrcátko s funkcí stmívání.

Interiér automobilu zdobí centrální, volně stojící dotyková obrazovka infotainmentu. Spodní část přístrojové desky kopíruje tvar masky chladiče. Na přístrojové desce vytvořili designéři odkládací prostor, který byl speciálně vyvinut pro indické zákazníky. Součástí standardní výbavy je dvouramenný multifunkční volant v novém designu. Od výbavového stupně Ambition je věnec volantu potažen kůží. U vozů s automatickou převodovkou nebo DSG je vybaven také páčkami řazení.

Všechny verze nového modelu nabízejí v interiéru mnoho odkládacích prostor o celkovém objemu 26,2 litru. V oblasti přístrojové desky a středové konzole se jedná například o schránku před spolujezdcem o objemu 6,1 l, která je od výbavového stupně Ambition klimatizovaná, nebo Jumbo Box o objemu 2,2 l. V předních a zadních výplních dveří je dostatek místa pro lahve a další drobné předměty.

V loketní opěrce zadních sedadel, která lze od výbavového stupně Ambition sklopit v poměru 60:40, se nachází držák nápojů. Ve výbavovém stupni Ambition lze do speciální přihrádky na stropě v přední části vozu umístit sluneční brýle. Ty jsou tak v případě potřeby vždy po ruce.

Již základní verze nabízí ambientní osvětlení v bílé barvě a LED vnitřní čtecí lampičky vpředu a vzadu. Vyšší verze ambientního osvětlení, nabízená od výbavového stupně Ambition, osvětluje také přístrojovou desku a kliky dveří. Od výbavového stupně Ambition má Kushaq chromované vnitřní kličky dveří a koženou hlavici řadicí páky. Elegantní interiér výbavového stupně Style nabízí vyšší verzi chrom paketu, která obsahuje chromované prvky na dekorační liště na přístrojové desce, na rámečku okolo řadicí páky a tlačítku ovládání ruční brzdy. Standardně dodávaná přední sedadla s funkcí ventilace, středová loketní opěrka a loketní opěrky dveří jsou potažené umělou kůží.

Součástí standardní výbavy jsou moderní infotainment systémy, které umožňují propojení mobilního telefonu pomocí technologie SmartLink a také přístup k mobilním online službám. Ve výbavovém stupni Active má infotainment 7“ barevný dotykový displej a integrovaný mikrofon na přední straně, který v kombinaci s funkcí Bluetooth nabízí handsfree telefonování za jízdy. Pomocí konektoru USB-A lze nabíjet elektronické přístroje nebo přenášet data. Připojení mobilních telefonů přes kabel umožňuje také přístup ke službám Škoda Connect nebo k online AppStoru. Základní infotainment přehrává hudbu ve formátech MP3 a WMA.

Výbavové stupně Ambition a Style mají ve standardní výbavě vrcholný infotainment s 10“ barevným displejem, který umožňuje vícedotykové ovládání podobně jako u mobilního telefonu. Infotainment dále nabízí dva tunery, Wi-Fi hotspot a také externí mikrofon pro handsfree telefonování. Systém také podporuje standard Bluetooth 4.0. Zapojení mobilního telefonu a přístup k online AppStoru probíhá bez kabelu pomocí bezdrátové technologie SmartLink.

Pomocí funkce Downloads v online AppStoru lze rozšířit nabídku funkcí například o navigaci. Potřebný přijímač GPS je již předinstalován. K připojení a nabíjení mobilních zařízení jsou k dispozici dva USB‑C konektory ve středové konzoli. Výbavový stupeň Style nabízí navíc Phone Box umístěný vpředu, který umožňuje bezdrátové nabíjení mobilních telefonů. Vrcholný infotainment přehrává hudbu ve formátech MP3, WMA, AAC a FLAC.

O hudební přednes se stará standardně dodávaných šest výkonných reproduktorů. Vpředu jsou po stranách vždy dva oddělené výškové a basové reproduktory. Vzadu pokrývají široký pásmový rozsah dva dvoupásmové reproduktory. Součástí výbavového stupně Style je Sound System Škoda, který obsahuje ještě výkonnější reproduktory, dále oddělený zesilovač a také subwoofer, který se nachází v prostoru rezervního kola.

Pouze dva benzinové motory
Vůz dostal dvě motorizace plnící indickou emisní normu BS6. Základní motor 1.0 TSI se zdvihovým objemem těsně pod 1,0 litru má výkon 85 kW (115 k). Poháněna jsou přední kola přes šestistupňovou manuální převodovku nebo šestistupňovou automatickou převodovku. Čtyřválcový motor 1.5 TSI dává výkon 110 kW (150 k) a taktéž roztáčí přední kola. Zde je standardně spřažen se šestistupňovou manuální převodovkou. K dispozici je ale i sedmistupňová automatická převodovka DSG.

Maximálně šest airbagů
Samozřejmě nechybí prvky aktivní a pasivní bezpečnosti, stejně jako komfortní asistenční systémy. Stabilizační systém ESC je přítomen ve všech výbavových stupních. V případě nehody chrání cestující ve voze až šest airbagů, mezi které patří airbag řidiče a spolujezdce a na přání dodávané hlavové a boční airbagy vpředu. Všechny hlavové opěrky jsou výškově nastavitelné. Prostřední sedadlo vzadu je vybaveno tříbodovým bezpečnostním pásem. Zadní sedadla jsou standardně vybavena úchyty ISOFIX a TopTether pro připevnění autosedačky.

Nechybí asistent při rozjezdu do kopce nebo třeba tempomat. Světelný a dešťový senzor zase v případě potřeby automaticky zapíná potkávací světla a stěrače. Při parkování pomáhají standardně dodávané parkovací senzory vzadu. Vyšší výbavové stupně nabízejí navíc zadní parkovací kameru a parkovací senzory vpředu. Na přání je nabízen také systém monitorování tlaku v pneumatikách.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.