Trh ojetin se začíná měnit. Klesají prodeje aut na LPG a roste zájem o hybridy.

Prodejům aut s alternativními pohony sice stále vládnou vozidla na LPG, avšak zájem o LPG a o CNG meziročně klesá. Množství aut v inzertních nabídkách s pohonem na LPG pokleslo o 14%, vozů na stlačený zemní plyn bylo v roce 2019 nabízeno o 4,5% méně, než v roce 2018. Naproti tomu přibylo hybridů i elektromobilů, i když ty stále zůstávají na chvostu.

„Český, respektive středoevropský trh, je v chování zákazníků celkově velmi konzervativní. Na druhou stranu dnes sledujeme odklon zákazníků od LPG, což byl dlouhá léta víceméně jediný alternativní pohon, který zákazníci ve větší míře kupovali. Nastupuje totiž generace, která si rozumí s technologiemi a nebojí se jich,“ říká Petr Vaněček, provozní ředitel sítě autocenter AAA AUTO.

I přes určitý pokles zájmu o ojetá LPG hrají tyto vozy na trhu s ojetinami na alternativní paliva prim. Například v rámci prodejů vozidel na alternativní paliva v síti AAA AUTO jim patří 70%. Automobily na CNG zaujímají mezi alternativními palivy pouze 11%, zatímco rostoucímu segmentu hybridů již patří 16%. Naprosto na okraji zájmu zůstávají elektromobily s pouhými 3%.

V roce 2019 prodalo AAA AUTO v České republice 162 hybridů a 23 elektromobilů. U aut s hybridním pohonným ústrojím se tak jednalo o 107% nárůst prodejů oproti předchozímu roku. Prodeje čistě elektrických aut narostly o 43%. V absolutních číslech se však stále jedná o jednotky kusů.

„Čistá elektromobilita české zákazníky netáhne. Pro většinovou populaci je elektromobil příliš drahý a jeho praktické využití neodpovídá nárokům spotřebitelů. Velká část zákazníků se zároveň obává nedostatečné infrastruktury a nutnosti přizpůsobovat se vlastnímu autu. Naopak hybridní vozy jsou v očích zákazníků přijatelným kompromisem,“ komentuje malý zájem o elektroauta Stanislav Gálik, výkonný ředitel inovační laboratoře AURESLAB.

Výrazný trend zvyšujícího se zájmu je pozorovatelný ve všech zemích střední Evropy, kde skupina Aures Holdings působí. „Na druhou stranu pád cen ropy může tento trend zpomalit a podpořit prodeje aut se spalovacími motory. Náklady na provoz jsou pro většinu lidí rozhodující a elektřina z dobíječek navíc začíná rapidně zdražovat,“ dodal Gálik.

Mezi nejprodávanějšími modely mezi hybridy v síti AAA Auto naprosto dominuje japonská Toyota s modely Yaris, RAV4, Auris a C-HR. Jediným zástupcem jiné značky v TOP5 je Kia Niro. U elektromobilů je dominantní trojice BMW i3, Nissan Leaf a Volkswagen e-Golf.

Mohlo by se vám líbit...