Ojetin v lednové inzerci přibylo, jejich ceny ale stále rostou

Zdražování ojetých vozů pokračuje, stejně jako trvá nedostatek nových automobilů z důvodu výrobních výpadků. Navíc i ceny nových aut citelně rostou, což některé motoristy logicky přivádí na trh s ojetými vozy.

Ještě koncem loňského roku se počet ojetých aut v nabídce na trhu kontinuálně snižoval. V letošním lednu už ale vozy začaly přibývat – meziročně se v české inzerci objevilo o 14 500 ojetin více a celkově jich tak v minulém měsíci bylo inzerováno 96 529. Ve srovnání s posledním měsícem roku 2021 jejich počet narostl o 1123.

Předcovidových hodnot ovšem nabídka stále nedosahuje – v lednu 2020, který ještě nebyl ovlivněn pandemií Covid-19, totiž objem ojetin nabízených na tuzemském trhu přesahoval 122 tisíc aut. Střední hodnota ceny od začátku pandemie neustále roste. V roce 2020 byla 139 000 Kč, o rok později se dostala na 159 999 Kč a v letošním lednu už se vyšplhala na 185 000 korun. Vyplývá to z pravidelné analýzy trhu ojetých aut, prováděné společností AURES Holdings, provozovatele sítí autocenter AAA AUTO a Mototechna.

„Stále sledujeme, že primární automobilový trh se po pandemii ještě nedostal do normálu. I když většina světových automobilek již jede na plné obrátky, tak mnohaměsíční dluh ve výrobě nových aut přetrvává. Na českém trhu ještě v posledních dnech rezonuje prohlášení největší tuzemské automobilky, která po požáru v areálu svého dodavatele bude muset odložit kompletaci 16 000 vozů svého nejžádanějšího modelu. To ve výsledku přispívá k nejistotě zákazníků, kteří ruší objednávky nových aut a orientují se na zánovní vozy, které jsou k dispozici okamžitě. I těch ovšem začíná ubývat a s tím pochopitelně roste jejich cena,“ říká Luboš Vorlík, výkonný ředitel autocenter AAA AUTO a Mototechna v České republice.

Meziroční cenový rozdíl u desetiletých aut, která jsou v české inzerci nejběžnější (medián stáří je 10,2 roku), se tak pohybuje v rozmezí od 12,5 do 20%. Ceny ale rostou i u starších ojetin. Zájem o ojeté automobily totiž roste ve všech věkových kategoriích, a tak se zvedají ceny i patnáct či dvacet let starých ojetých vozidel.

Nejčastěji nabízeným vozem byla v lednu v České republice Škoda Octavia (8606 ks), která se bude z výše uvedených důvodů opět potýkat s produkčními problémy. Následovala Fabia (6084 ks) a VW Golf (3174). Střední hodnota stáří byla v lednu 10,2 roku a tachometr nabízených aut nejčastěji ukazoval hodnotu 152 000 km. V nabídce oproti prosinci přibylo elektromobilů (+14,9%, meziročně +57%) a hybridů (+15,9%, meziročně +48%).

Mohlo by se vám líbit...