Nová výstava ve Škoda Muzeu: Historický vývoj karoserií vozů L&K/Škoda

Škoda Muzeum přináší druhou z trojice výstav cyklu „Jak vzniká automobil v proměnách času“, tentokrát s podtitulem Historický vývoj karoserií vozů L&K/Škoda. Do světa aerodynamiky, bezpečnostních i komfortních prvků, ale i výrobních technologií a dalších tajných komnat lze nahlédnout do 8. května 2023.

Ukázka nosné dřevěné kostry karoserie automobilu Škoda 6R z roku 1929. Podobné výdřevy byly charakteristické pro produkci první poloviny 20. století.

„Trojice reprezentativních výstav Jak vzniká automobil v proměnách času je výsledkem náročné práce multioborového týmu specialistů Škoda Auto a řady externích odborníků. Tentokrát jsme se zaměřili na karoserie. Ty nejsou pouze atraktivním obalem vozu, především se musí stát bezpečným, praktickým a zároveň komfortním prostorem, v němž při svých cestách za prací i zábavou se svými blízkými trávíme nemalou část života. V květnu 2023 ambiciózní projekt završíme třetí výstavou, detailně sledující vývoj designového jazyka mladoboleslavské automobilky,“ říká Andrea Frydlová, vedoucí Škoda Muzea v Mladé Boleslavi.

Od náčrtků k počítačovým simulacím
Komplexní téma vývoje a výroby karoserií osloví široké spektrum návštěvníků, od těch spíše výtvarně zaměřených až po zájemce o striktně technické obory. Výstava potěší milovníky historie stejně jako příznivce moderních technologií, mezi které se řadí například vysoce sofistikované simulace uplatňované nejen při vývoji bezpečnostních prvků a během aerodynamické optimalizace karoserií. Autoři výstavy shromáždili obrazový materiál, který sahá od vizionářských náčrtků Václava Laurina z přelomu 19. a 20. století přes ukázky špičkové práce mistrů truhlářů, klempířů, lakýrníků či průmyslových designérů a technologů až k dnešním designovým studiím a sugestivním vizualizacím výsledků laboratorních měření, ověřujících návrhy specialistů ve Škoda Auto.

Praktická řešení, technologie výroby, aerodynamika, bezpečnost
Příběh vývoje karoserií vyprávějí čtivé průvodní texty a leckdy úsměvné fotografie dávných prototypů i pohledy do „kuchyně“ řady profesí. Vývojovou linii reprezentují historická vozidla doplněná multimediálními infopanely. K vidění je Škoda 6R z roku 1929 s ukázkou výdřevy karoserie nebo Škoda Rapid OHV z roku 1940 s první praktickou aplikací měření v aerodynamickém tunelu.

Oko potěší také ladně zaoblené linie celokovových karoserií sedanu Škoda 1200 z roku 1954 a servisního vozu Škoda 1201 STW z roku 1958. Rostoucí důraz na posilování bezpečnostní úrovně demonstruje Škoda 100 z roku 1973 s tlačným zařízením používaným před 50 lety při prvních crash testech. Aktuální produkci zastupuje názorný řez karoserií vozu Škoda Octavia z roku 2020. Výstava „Jak vzniká automobil v proměnách času: Historický vývoj karoserií vozů L&K/Škoda“ bude k vidění do 8. května 2023.

První crash test proběhl před 50 lety ve venkovní zkušebně v pražské Ruzyni s modelem Škoda 100. Vystavena je maketa původní parní rakety, která rodinný vůz roztlačila proti pevné překážce předepsanou rychlostí 48,3 km/h.

Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi je otevřeno každý den od 9:00 do 17:00. V rámci zvýhodněného kombinovaného vstupného lze jeho návštěvu spojit s prohlídkou Rodného domu Ferdinanda Porscheho v Liberci-Vratislavicích. Tento muzejní objekt je veřejnosti přístupný od pátku do neděle od 9:00 do 17:00.

K vidění je také dvojice ladně zaoblených celokovových karoserií servisního vozu Škoda 1201 STW a sedanu Škoda 1200.

Mohlo by se vám líbit...