Na ojetinu se spotřebou 3,3 litru stačí i sto tisíc korun

Vysoké ceny pohonných hmot vedou zájemce o ojetý vůz k ještě většímu přihlížení ke spotřebě, než tomu bylo dříve. Pokud patříte mezi ty, co právě vybírají ojetinu, možná vám přijde vhod žebříček úsporných ojetin sestavený na základě zkušeností profesionálů z oboru.

Při plánování nákupu automobilu je dnes spotřeba paliva pravděpodobně jedním z nejdůležitějších faktorů, které řidiči berou v úvahu. Úsporný vůz nejenže méně poškozuje životní prostředí, ale pro většinu řidičů znamená především více korun v peněžence. Skupina AURES Holdings, provozovatel sítě autocenter AAA AUTO, proto připravila žebříček nejúspornějších a zároveň nejlevnějších vozů s klasickými spalovacími motory, nabízených k prodeji na sekundárním trhu.

„Zatímco poslední dva roky bylo pro zákazníky důležité, jak velký prostor automobil nabízí, nyní zohledňují i provozní náklady. Pokud si řidič vybere automobil, se spotřebou jen tři litry na sto kilometrů, utratí za pohonné hmoty při 15 tisících najetých kilometrech za rok a aktuálních cenách paliva zhruba 18 000 korun, tedy ušetří více než 16 000 korun, pokud by jezdil s průměrným vozem střední třídy,“ uvádí Luboš Vorlík, výkonný ředitel sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna v České republice ze skupiny AURES Holdings.

Ze zkušeností odborníků z AURES Holdings vyplývá, že nejúspornějším modelem na trhu s ojetými vozy je Peugeot 308 1.6 BlueHDI 88 kW z let 2014 až 2018, který spotřebuje pouze 3,1 l/100 km. Tento model se dá aktuálně pořídit za mediánovou cenu 260 000 korun s nájezdem do 130 000 kilometrů. Hned za ním je Škoda Octavia Combi 1,6 TDI 81 kW Greenline vyrobená v letech 2014 až 2016 se spotřebou 3,2 l/100 km, jejíž mediánová cena je aktuálně 293 000 korun.

Pokud člověk hledá úsporné a zároveň levné auto, se kterým toho tolik za rok nenajede, může pro něho být zajímavou koupí Smart Fortwo CDI 33 kW z let 2007 až 2009 se spotřebou 3,3 l/100 km, jehož střední hodnota ceny je pod hranicí sto tisíc korun. Kilometrový nájezd je přitom stále na velmi slušné hranici 130 000 kilometrů.

Žebříček nejúspornějších ojetých automobilů skupina AURES Holdings vytvořila na základě analýzy údajů o dosavadních nabídkách ojetých vozů v komisích, na webových stránkách a v autobazarech na celém českém trhu v září 2022. Nezohledňuje však hybridní vozidla a elektromobily, jejichž ceny se výrazně odchylují od mediánu cen ojetých vozů se spalovacími motory.

Mohlo by se vám líbit...