Hvězda Toyoty Evans prověří nový GR Yaris na festivalu Goodwood Speedweek

Rallyová hvězda týmu Toyota Elfyn Evans, jenž aktuálně stojí v čele žebříčku jezdců světového rallyového šampionátu, dočasně odloží klíčky od svého Yarisu WRC, aby nový homologovaný GR Yaris veřejně podrobil první opravdové rallyové jízdě ve Velké Británii.

V návaznosti na zrušení Festivalu rychlosti v Goodwoodu (Goodwood Festival of Speed and Revival) z důvodu koronavirové pandemie byl uspořádán festival Goodwood Speedweek, kombinující prvky obou podniků do motoristického svátku během jednoho víkendu. Fanoušci se mohou těšit na tři dny bezplatného živého vysílání akce na okruhu prostřednictvím speciálního streamovacího kanálu, i prezentaci festivalu Goodwood na sociálních sítích Twitter, Facebook a YouTube.

Na speciálních měřených úsecích během festivalu Speedweek se sjedou rallyové vozy reprezentující bezmála půlstoletí WRC. V omezeném prostoru závodního okruhu byly vytvořeny dvě erzety (severní a jižní smyčka). Kombinace rychle projížděných zatáček, úzkých vlásenek a náhlých změn povrchu mezi asfaltem a šotolinou bude pro jezdce nelehkou výzvou.

Na festivalu Speedweek se kromě dalších vozů představí i nový model Toyota GR Yaris, který je čistokrevným sportovním vozem, postaveným na zkušenostech týmu Toyota Gazoo Racing v podnicích WRC. Tovární jezdec Toyota Elfyn Evans se s tímtop vozem v rámci festivalu Speedweek během dvou dnů zúčastní sedmi průjezdů superspeciálek. 1. až 4. rychlostní zkouška se uskuteční ve čtvrtek 15. října od 18 hod a 5. až 7. rychlostní zkouška je naplánována na pátek 16. října od 13:10.

Zcela nový sportovní model GR Yaris je postaven na nové podvozkové platformě a pohání jej zbrusu nový přeplňovaný tříválec o objemu 1,6 litru s maximálním výkonem 261 koní a točivým momentem 360 Nm. Vůz se pyšní pohonem všech kol GR-FOUR, vyvinutým na základě zkušeností týmu Toyota Gazoo Racing v motoristických soutěžích. Výkonný vůz je zároveň velmi lehký (jen 1280 kg), a tak akceleruje z místa na 100 km/h za 5,5 sekundy.

Mohlo by se vám líbit...