Ceny zánovních ojetin meziročně vzrostly o 25,7%

Zdražení zánovních aut na trhu je větší než inflace. Střední hodnota ceny zánovních ojetých aut na českém trhu je aktuálně 666 700 Kč. Důvod se nezměnil: akutní nedostatek nových vozů.

Meziroční míra inflace se podle Českého statistického úřadu v lednu vyšplhala na 9,9%. Výraznou měrou k tomu nepochybně přispívá i zdražení na primárním automobilovém trhu, který se stále potýká s nedostatkem nových vozů. To ovlivňuje i ceny ojetin, zejména zánovních.

V České republice auta do tří let stáří na trhu meziročně podražila o 25,7%. Ve srovnání s rokem 2020 je to dokonce o 41,8%. Stejný trend je patrný i v Polsku, kde zánovní auta meziročně zdražila o 22,2%. Na Slovensku se zdražilo nejméně, pouze o 13,4%. Na trhu ojetin jsou ale i modely, které v kategorii do tří let stáří během posledních dvou let zdražily téměř o šedesát procent!

„Inflace se v poslední době dotýká nás všech a automobilový sektor, který dlouhodobě táhne českou ekonomiku, není výjimkou. Výrobcům se rapidně zvýšily vstupy v podobě cen energií, které pochopitelně promítají do cen pro koncové zákazníky. Do toho stále ještě vstupují problémy s dodávkami čipů, které doposud zpomalují výrobu, čímž je na primárním trhu nedostatek aut. To ve svém důsledku zdražuje i ojetá auta, a nejvíce pak ta zánovní, kterými zákazníci často nahrazují pořízení nových. U žádaných modelů proto teď na trhu sledujeme zdražení, které od začátku pandemie dosáhlo mnohdy přes 30%,“ říká Luboš Vorlík, výkonný ředitel sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna v České republice.

Nejčastěji nabízenými zánovními vozy byly v České republice v lednu modely tuzemské automobilky Škoda, které zabírají prvních sedm pozic v TOP10 (vzestupně: Fabia, Octavia, Scala, Kodiaq, Karoq, Superb, Kamiq). Osmé až desáté místo pak obsadily Hyudai i30, Toyota Corolla a Dacia Duster. Tachometr nabízených zánovních aut nejčastěji ukazoval hodnotu 17 286 km.

Největší zdražení za dva roky zaznamenal Volkswagen Golf, jehož střední hodnota ceny je aktuálně 630 000 korun, zatímco v roce 2020 to bylo pouze 399 000 korun. Ze škodovek pak nejvíce zdražila Octavia, z 489 000 korun na současných 679 000 korun.

Ani vyhlídky do dalších měsíců přitom nejsou dobré a lze tedy očekávat, že ceny ojetých vozů dále porostou. Pro ty zánovní to platí dvojnásob. To samozřejmě nahrává těm, co chtějí svůj vůz prodat, naopak zájemci o automobil budou muset sáhnout opět o něco hlouběji do kapsy.

Mohlo by se vám líbit...