Auto roku 2022: Peugeot proti baterkám

Anketa Evropské auto roku 2022 zná sedm finalistů. Mezi nimi najdeme šest elektromobilů a jediný automobil se spalovacím motorem: Peugeot 308 nové generace.

Další ročník ankety Evropské auto roku zná finalisty. Najdeme mezi nimi rovnou šest elektromobilů a jediný vůz se spalovacím motorem. Drtivou převahu tedy mají automobily, které by naprostá většina motoristů neměla kde nabíjet – logiku tohoto výběru, ať si každý zhodnotí sám. Za naši redakci: elektromobily prostě nejsou pro každého, a tak by se k nim mělo přistupovat.

A jaká auta se tedy dostala do finále? Řazeno abecedně: Cupra Born, Ford Mustang Mach-E, Hyundai Ioniq 5, Kia EV6, Peugeot 308 (jediný finalista se spalovacím motorem), Renault Megane e-Tech a Škoda Enyaq iV.

Evropské auto roku 2022 (Car of the Year, zkráceně COTY), zná vítěze každoročně na začátku března. Do té doby se porota s vozidly seznamuje a testuje je. Oproti předchozímu ročníku je letošní finálový mix zcela opačný – zatímco loni byl ve finále jediný elektromobil, nyní je do nejužšího výběru dostal jediný vůz se spalovacím motorem.

Přitom masové rozšíření elektromobility je nejen v tento okamžik, ale i během příštího roku naprostý nesmysl. A pokud chce Evropská unie stále držet tento směr, i v následujících letech to bude skutečný boj, protože na něco takového není připravena ani distribuční síť, ani ekonomika evropských států. Jako alternativa dává elektromobilita smysl už teď, jen to není cesta pro každého.

Mohlo by se vám líbit...