Zimní sezóna je pro mnoho motoristů velmi stresující. Co s tím?

Zimní sezóna je za dveřmi a s ní přichází pro řidiče i řada různých náročných situací na silnici. Nejnovější evropský průzkum společnosti Goodyear ukazuje, že pro řadu z nich je zima za volantem skutečně spojena s nejistotou a obavami.

Ve snaze pomoci znepokojeným řidičům sestavil Goodyear ve spolupráci s renomovaným psychologem Davidem Waskurim tipy, jak si i během chladného období roku udržet za volantem sebedůvěru. Všechny tyto tipy Goodyear zveřejňuje v návaznosti na uvedení své nové generace prémiových zimních pneumatik, které splňují nejvyšší nároky evropských řidičů.

V novém průzkumu společnosti Goodyear odpovídalo 4 500 Evropanů z devíti zemí na otázky ohledně jízdy v náročných zimních podmínkách a nejlepší možné přípravy, než s vozem na zimní silnici vůbec vyrazí. Výsledky ankety dokazují, že pneumatiky představují důležitý faktor pro snižování stresu za volantem. Téměř devět z deseti evropských řidičů se domnívá, že je důležité mít v zimě na vozidle ty správné pneumatiky. Celých 51 procent je pak považuje za velmi důležité pro pocit bezpečí na silnici. Větší klid při řízení dodávají také drobné každodenní přípravy, mezi nejčastější přípravy patří škrábání oken, kontrola předpovědi počasí a kontrola tlaku v pneumatikách.

„Je pochopitelné, že jízda v zimě může v mnoha z nás vyvolávat obavy. Čelit nepředvídatelným podmínkám, jako jsou zledovatělé silnice, může být náročné, ale existují způsoby, jak snížit úzkost a připravit se na možná rizika. Vedle investice do prémiových pneumatik jsou to jednoduché přípravné práce před cestou, například kontrola brzd nebo vyčištění světlometů – nezaberou mnoho času a pomáhají zvýšit bezpečnost silničního provozu,“ říká Sonia Leneveu, ředitelka marketingu osobních pneumatik společnosti Goodyear v Evropě.

Průzkum ukazuje, že míra nejistoty se mezi řidiči v Evropě liší. Největší obavy mají v zimním období za volantem francouzští (34%) a polští řidiči (26%) jich uvedlo, že mají určitý strach. Nejméně se naopak bojí Finové, jichž se při zhoršených podmínkách na silnicích cítí nejistě pouze 12 procent.

Klíčem k úspěchu je příprava
Příprava na zimní podmínky na silnicích vypadá různě podle toho, kde v Evropě řidič žije. Pro severské země jsou hlavním problémem, který je třeba aktivně řešit, namrzlá okna. Ve Finsku si až 72% lidí před jízdou škrábe okna. V Norsku se stejným způsobem připravuje 59 procent a ve Švédsku a Dánsku je to 57 procent řidičů.

Mnoho Němců kontroluje před jízdou hloubku dezénu pneumatik, uvedlo jich to celkem 29 procent. Každý třetí Ital stejně jako každý třetí Francouz prověřuje tlak v pneumatikách a v Rumunsku kontroluje 51 procent řidičů hladinu nemrznoucí směsi. V Polsku uvádí 42 procent řidičů, že hlídají předpověď počasí, a 30 procent provádí kontrolu brzd.

Zvýšení jistoty při řízení v zimě
Nepříznivé zimní počasí znepokojuje mnoho evropských řidičů. Celkem 85 procent řidičů se necítí bezpečně, když musí řídit v náročných zimních podmínkách. Hlavním zdrojem jejich obav jsou namrzlé silnice a strach, že někdo jiný ztratí kontrolu nad vozem. Většina řidičů získává větší jistotu tím, že dodržuje bezpečnou vzdálenost od vozidla před sebou, sníží rychlost nebo si na jízdu vyhradí více času.

Existuje však i další způsob, jak lépe zvládat jízdu v náročných zimních podmínkách. Je jím absolvování kurzu bezpečné jízdy, takzvané „školy smyku“, kde poznáte svůj vůz a naučíte se správně reagovat ve vyhrocených situacích. Výcvik probíhá ve specializovaných výcvikových centrech, jako je třeba polygon MAX CARS v Dlouhé Lhotě. Absolvování kurzu lze každému řidiči jen doporučit, protože umění zvládat smyk se zejména v zimním období opravdu může hodit.

Mohlo by se vám líbit...