Žebříček J.D. Power opět pro japonské značky

Americká analytická firma J.D. Power představila výsledky aktuálního průzkumu 2020 U.S. Automotive Brand Loyalty Study, který ukazuje, jak jsou zákazníci věrní jednotlivým automobilovým značkám. Žebříček opět vedou producenti z Japonska. Mezi prémiovými značkami zvítězil Lexus, v další kategorii kralují Subaru, Toyota a Honda.

Studie 2020 U.S. Automotive Brand Loyalty Study vychází z údajů týkajících se rozhodování Američanů, kteří v období od června 2019 do května 2020 vyměnili automobil. Podíl zákazníků, kteří se rozhodli pro vůz stejné značky, rozhoduje o jejím hodnocení. Průzkum zahrnoval automobily všech ročníků.
Lexus vyhrává podruhé v řadě. Letos japonská značka svůj loňský výsledek ještě zlepšila. Pro další vůz značky Lexus se rozhodlo 48% zákazníků, zatímco loni tento koeficient činil 47,6%.

Lexus se tak opět předběhl německou konkurenci. Hned za ním se umístil Mercedes-Benz a na stupně vítězů se dostalo i BMW. První pětku uzavírají Porsche a Audi. Pořadí na čelních pozicích tak zůstává stejné jako minulý rok.

Subaru a Toyota s výsledky překračujícími 60%
Zajímavé je, že v kategorii populárních značek je podíl věrných zákazníků ještě vyšší. První příčku zaujalo Subaru s výsledkem 60,5%, hned za ním pak skončila Toyota, která získala 60,3%. Třetí místo v žebříčku připadlo dalšímu japonskému producentovi, a to Hondě (58,7%). I v tomto případě kopíruje situace na prvních třech pozicích hodnocení z loňského roku roce.

Nutno ovšem podotknout, že výsledky jednotlivých značek se změnily. Loajalita zákazníků Subaru klesla o jeden procentní bod, zatímco Toyotě vzrostla o 0,8. Lepší výsledky – o jeden procentní bod – zaznamenala rovněž Honda.

Japonské značky v žebříčcích excelují
Vysoké umístění japonských producentů není překvapivé. Značky ze země vycházejícího slunce sbírají velmi dobré výsledky v mnoha žebříčcích, zejména těch, které se zaměřují na bezporuchovost automobilů. Třeba v německém žebříčku TÜV Report je Toyota dlouhodobě nejspolehlivější značkou.

V loňském hodnocení spolehlivosti Consumer Reports se „na bednu“ dostaly tři japonské značky, a to Lexus, Mazda a Toyota. Letos pak byl Lexus ES nejlepší v celé jednatřicetileté historii J.D. Power U.S. Vehicle Dependability Study, což je studie věnovaná výrobcům nejspolehlivějších automobilů a modelů s nejmenším počtem závad.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.