Ve znamení rychlosti a vítězství

Dvanáct dekád sportovních úspěchů připomíná Škoda Muzeum novou výstavou „120 let Škoda Motorsport“. Každý návštěvník tak může vstoupit do světa motocyklových a automobilových závodů.

Sportovní duch byl vlastní už zakladatelům dynamicky se rozvíjejícího podniku v Mladé Boleslavi, nadšeným cyklistům Václavu Laurinovi a Václavu Klementovi. Vizionář individuální mobility a nadaný obchodník Václav Klement značku L&K v prvních letech úspěšně reprezentoval také jako závodník – za řídítky i volantem. Dařilo se mu nejen na domácí půdě, ale také v silně obsazených zahraničních podnicích. Nesčetné vavříny a trofeje vypovídající o kvalitách českých strojů otevíraly značce L&K/Škoda dveře na všechny obydlené kontinenty.

Nová výstava „120 let Škoda Motorsport“ vtahuje do atmosféry dávných závodů a soutěží. Přímo do centra dění přenesou návštěvníka originální filmové záběry vozů Škoda na závodních tratích, stejně jako vizuálně atraktivní plakáty nebo ukázky tabulí se startovními čísly. Doplňková Stěna slávy se stala přehlídkou alespoň skromného výběru z nepřeberného množství cenných trofejí, které mladoboleslavská značka za uplynulých 120 let získala na domácích i zahraničních kolbištích.

Když už je řeč o trojrozměrných exponátech, obraťme pozornost k těm větším, rozhodně nepřehlédnutelným – spolehlivě rozbuší srdce každého milovníka motorismu. Řeč je o pětici závodních speciálů, počínaje jednoválcovou „motocykletou“ Laurin&Klement BZ z roku 1903. Sportovní automobily legendární řady F z počátku minulého století na výstavě zastupuje vůz L&K FC (1909). Poválečnou etapu zase reprezentuje Škoda Sport s nízkou hliníkovou karoserií, účastník legendárního vytrvalostního závodu 24 hodin Le Mans (1950) – více si o ní můžete přečíst ZDE.

Období uplynulých 30 let, po začlenění značky Škoda do koncernu Volkswagen, reprezentují vystavené vozy Škoda Octavia WRC (2003) a Škoda Fabia R5 (2019). Výstavů doplní dvojice Škoda 130 RS (1978) a Škoda Fabia S2000 (2015) vystavená ve stálé expozici muzea a řada sportovních vozů v přilehlém depozitáři, který je také přístupný.

Na rallye simulátoru si pak mohou návštěvníci vyzkoušet, jak by jim bylo v kůži jezdců současných rallyových speciálů. K prohlédnutí tu je také výbava dnešních jezdců. Dalším z interaktivních prvků je kvíz znalostí na téma sportovních úspěchů značky L&K/Škoda. Výstava bude v Mladé Boleslavi k vidění do 20. března 2022.

Mohlo by se vám líbit...