V Německu ojetiny nezlevňují, spíš naopak!

Motoristé, čekající na v mnoha médiích avizované zlevnění německých dieselů, jsou nyní asi dost zklamaní. Nejen že zlevnění nepřišlo, ale ceny řady ojetin se naopak vyšplhaly ještě výš, než tomu bylo před několika měsíci.

Ještě nedávno jsme mohli slyšet v televizi nebo číst v různých médiích výmysly o levných ojetinách s naftovým motorem z Německa. Šířili je rádoby odborníci, neznalí situace na německém trhu. Pravděpodobně je hnala touha po zviditelnění nebo snad snaha o vyvolání nějaké senzace, možná i snaha ještě více poškodit jméno naftových motorů. Žádné zlevnění německých ojetin se ale nekoná! Kdo si brousil zuby na levného nafťáka, je nyní určitě zklamaný.

Rozladění ale mohou pociťovat i motoristé toužící po automobilu s benzinovým motorem. V Německu totiž řada ojetin začala na podzim zdražovat! Proč jsme se o tomto nedozvěděli z televize nebo dalších médií, plných zaručených odborníků? Jistou úlohu ve zdražování jistě sehrály blížící se Vánoce. Nakonec darovat automobil už dnes není takovou výjimkou.

To platí nejen pro Německo, ale i pro Českou republiku a další země. „Je to logické, hospodářství i lidem se v posledních letech v zásadě daří, proto jsou i jejich Vánoce čím dál bohatší,“ říká k tématu generální ředitelka sítě autocenter AAA AUTO Karolína Topolová. Síť autocenter AAA AUTO se přitom koncem roku vydala opačnou cestou, když si pro motoristy přichystala zlevnění, ve snaze zbavit se co největšího počtu ojetin, které budou v lednu zase o rok starší.

Ještě více se tak rozevřely cenové nůžky mezi českými a německými ojetinami. Zda jde o přechodný jev způsobený jen svátky, s nimiž je spojována nákupní horečka, jíž se snad každý obchodních snaží využít, ukážou až následující týdny. V každém případě, německý trh je působištěm mnoha zahraničních skupin překupníků, a aktivita dokáže ceny držet poměrně vysoko.

Tyto skupiny z Ukrajiny, Bulharska nebo třeba Turecka přitom mají stále zájem i o německé diesely. Takže proč by je obchodníci měli zlevňovat, když je tu řada zájemců? Ať už jste v médiích četli nebo snad slyšeli cokoli, podzimní zdražení dostalo ceny řady ojetin na novou úroveň, a to jak benzinových, tak naftových. Pokud je budou i nadále obchodníci z východu kupovat se stejným nasazením, jen hlupák by jejich ceny snižoval.

Mohlo by se vám líbit...