V autě můžete mít za chvilku horko jako v peci!

Už za hodinu se může volant ohřát na více než 50 stupňů a přístrojová deska dokonce na 70°C. Letní slunce se rozhodně nevyplatí podceňovat, lze se mu ale bránit.

Letní vedra mohou mít v některých případech i život ohrožující následky. Na základě výzkumu Stanfordské univerzity profesionálové z mezinárodní sítě autocenter AAA AUTO varují před smrtelným nárůstem teploty v autě zaparkovaném na slunci. Právě zaměstnanci autobazarů mají s vysokými teplotami ve vozidlech velké zkušenosti. Vždyť auta vystavená na prodejní ploše se prohřejí skutečně snadno.

Už během jedné hodiny se může interiér vozu vyhřát až na 47 stupňů Celsia a stát se tak smrtelnou pastí pro dítě nebo domácího mazlíčka. Vážně při tom ohrožuje i dospělého člověka v dobré tělesné kondici. I proto je dobré vůz zaparkovaný třeba před obchodem nejprve trochu vyvětrat, než do něj usednete a vyjedete s nákupem k domovu. Vysoká teplota uvnitř vozu totiž může i zpomalit reakce řidiče, což by mohlo vést až k nehodě.

„Rychlost, s jakou se automobily mohou ohřívat, je velmi nebezpečná. I při venkovní teplotě okolo 20 stupňů Celsia byste neměli v zaparkovaném autě nechávat dítě nebo zvíře, jinak se jejich tělesná teplota bude postupně zvyšovat. Ani děti, ani zvířata nejsou schopny teplo dostatečně rychle odbourat a tento nárůst teploty může vést k životu nebezpečnému stavu. Rychlost ohřívání závisí i na typu vozidla. Malé městské automobily se ohřívají rychleji než kombíky nebo minivany,“ říká Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva skupiny AURES Holdings, kam patří i sít autocenter AAA AUTO.

Při venkovní teplotě 35 stupňů Celsia se během jedné hodiny může interiér vozu zaparkovaného na slunci vyhřát až na 47 stupňů. Některé prvky interiéru mohou dosáhnout i daleko vyšších teplot – například sedadla až 51 stupňů, volant 53 a palubní deska až 69 stupňů. Na druhé straně, v případě automobilu zaparkovaném ve stínu při stejné venkovní teplotě dosahuje interiér 38 stupňů, palubní deska 48, volant 42 a sedadla 41 stupňů.

Jak tedy teplotu v zaparkovaném automobilu snížit?
• parkujte ve stínu
• nechejte okna otevřená alespoň na dva centimetry
• na co největší množství oken použijte sluneční clonu
• ideální je použití solárního ventilátoru
• nejlépe odpuzují sluneční paprsky světlé vozy a okna s certifikovanou ochrannou fólií

Ani dodržení všech těchto pravidel ale neopravňuje majitele, aby v autě nechal dítě nebo domácího mazlíčka. Situace, která znamená smrtelné riziko, může navzdory všem opatřením nastat velmi rychle. Avšak i pokud budete opatrní, vždy je dobré alespoň na chvilku vůz před odjezdem vyvětrat – to platí dvojnásob pro automobily bez klimatizace.

Mohlo by se vám líbit...