Toyota představuje novou podvozkovou platformu GA-B

Vývoj nových platforem automobilky Toyota v souladu s novou konstrukční filozofií TNGA (Toyota New Global Architecture) přinesl velkou změnu v otázkách jízdních vlastností, ovladatelnosti a stylistického ztvárnění mnoha nových modelů značky.

Jako první se objevila platforma GA-C pro středně velké vozy, která je základem zlepšování charakteru jízdy a atraktivity nejnovější generace Toyoty Prius, C-HR a nově uváděné Corolly. Filozofie TNGA prokázala podobně své schopnosti i ve větších sedanech a vozech SUV. Na podvozkové platformě GA-K stojí nová Toyota Camry a nová RAV4. Toyota nyní plánuje uplatnit filozofii a technologie TNGA nasazením platformy GA-B s cílem posunout design a jízdní schopnosti malých vozů.

Jistota za volantem a přirozené chování vozidla
Platforma GA-B, stejně jako předešlé platformy GA-C a GA-K, podle výrobce přináší jisté jízdní vlastnosti a přirozené chování vozidla. Napomáhají k tomu různé prostředky. V první řadě používá uvedená platforma propracované technologie spojů, které přispívají k vysoké úrovni tuhosti ve spodní části karoserie při zohlednění požadavků na nízkou hmotnost i náklady.

Za druhé se u zavěšení předních kol se vzpěrami McPherson uplatňují tlumiče s nízkým třením a různé typy pružin. U zavěšení zadních kol lze v závislosti na charakteru a typu vozidla použít torzní příčku nebo víceprvkovou konstrukci (multi-link). V neposlední řadě se u platformy GA-B posouvá sedadlo řidiče níže a směrem dozadu ke středu vozu, což napomáhá ke snížení těžiště vozidla i rozložení hmotnosti. Tím se zároveň zlepšuje poloha za volantem, který lze nastavit v optimálním úhlu blízko k řidiči.

Promyšlené obestavění prostoru a volnější ruce návrhářů
Nová platforma GA-B dále díky chytrému obestavení prostoru přináší větší a pohodlnější interiér. Filozofie TNGA určuje polohu okem neviditelných komponent, čímž zjednodušuje návrh klíčových součástí vozidla. Návrháři mají díky tomu volnější ruce k tomu, aby propůjčili každému novému modelu na platformě GA-B svébytný vzhled s nízkým postojem a atraktivními proporcemi.

Díky nižší poloze pevných bodů v horní části karoserie a nižšímu posazení řidiče mohou návrháři koncipovat i nízká vozidla se „širokým postojem“ (rozchodem kol). K vizuální atraktivitě ještě přispívá posunutí kol do samotných rohů platformy s velmi krátkými převisy. Kombinace dlouhého rozvoru a chytrého přístupu k obestavění prostoru zaručuje velkorysý vnitřní prostor, a to i v případech, kdy má vůz kompaktní vnější rozměry.

Stavebnicový systém
Nová platforma GA-B nabízí vysokou úroveň modularity vyplývající z nejrůznějších délek rozvoru, výšek vozidla a rozchodu kol. To návrhářům a konstruktérům dovoluje vytvářet atraktivní vozidla lišící se velikostí i typem karoserie.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.