Toyota GR Supra GT4 s perspektivou závodního nasazení

Toyota letos na ženevském autosalonu představí ve světové premiéře svůj nový model GR Supra GT4 Concept. Návrhářská a konstrukční studie zkoumá, jak by bylo možné nově uvedenou pátou generaci sportovního vozu Supra přetvořit v konkurenceschopný stroj pro mezinárodní soutěže GT4. Snaží se o dosažitelný a cenově dostupný vůz i pro soukromé závodní jezdce či malé týmy.

Homologovaná Toyota GR Supra disponuje nezbytnými vlastnostmi, které z ní činí atraktivní vůz k potenciálnímu nasazení v soutěžích GT4. Nabízí dokonale vyvážený podvozek, dvoumístnou kabinu, mimořádně tuhou a lehkou karoserii, pohon zadních kol a velmi nízké těžiště.

Koncepční model z dílny Toyota Gazoo Racing je okamžitě rozpoznatelný jako model Supra, zachovává si nízké a atletické tvary homologovaného vozu, avšak je o něco delší a nižší. GR Supra GT4 Concept má navíc speciálně navržený přední spoiler, zadní křídlo a difuzor pro lepší proudění vzduchu, snížení aerodynamického odporu a dosažení optimálního přítlaku.

Uvedené prvky jsou vyrobeny z kompozitu vyztuženého přírodními vlákny (např. lněná nebo konopná), nahrazujícími tradiční uhlíková vlákna v zájmu snižování dopadů na životní prostředí. Původní litá kola byla nahrazena závodními koly OZ 11 x 18″ s pěticí otvorů pro šrouby.

Z původního modelu byly převzaty vzpěry McPherson vpředu a zavěšení zadních kol typu multi-link, avšak nově se objevují pružiny, tlumiče a stabilizátory v závodní specifikaci. Účinné zpomalování, které je v závodním nasazení nezbytností, zajišťují vysoce výkonné brzdy Brembo.

Pod kapotou koncepčního závodního vozu GR Supra GT4 Concept zůstává řadový benzínový šestiválec o objemu 3 litry s jedním turbodmychadlem typu Twin Scroll, spolupracující s automatickou převodovkou. K vylepšení výkonu přispěla řídicí jednotka v závodní specifikaci a speciální kabelové svazky. Dále zde najdeme odolnější hnací hřídele a samosvorný diferenciál.

V kabině zbavené všech zbytečností je zabudována bezpečnostní klec, hasicí přístroj v souladu se standardy FIA a skořepinové sedadlo OMP. Koncept je dále vybaven homologovanou závodní palivovou nádrží a systémem rychlotankování paliva.

GT4 je jednou z celosvětově nejrychleji rostoucích kategorií motoristického sportu, zahrnující národní a regionální soutěže v Evropě, Severní Americe, Asii a Oceánii. Kategorie založená roku 2006 a schválená asociací FIA má představovat cenově dostupný závodní seriál určený profesionálním i amatérským závodníkům, který je možným odrazovým můstkem k soutěžím GT3.

Toyota Gazoo Racing vyhodnotí zájem potenciálních zákazníků o koncepční model Supra GT4 Concept a teprve poté rozhodne o dalším vývoji tohoto vozidla.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.