Tajemství kamufláže

Prototypy chystaných modelů chrání před zvídavými zraky veřejnosti maskování. Používají jej všechny automobilky, včetně mladoboleslavské Škody. Podívejte se, co maskovací techniky dovedou.

Každý nový model auta se v určité fázi prototypu vydá mimo jiné i na veřejné silnice, aby automobilka ověřila jeho vlastnosti ve skutečném provozu. K tomu, aby takový vůz zůstal očím veřejnosti maximálně utajen, slouží různé typy maskování. Většinou jde o fólie s neobvyklými vzory, které nedovolí zvídavému oku získat ucelený dojem jak z kompletních tvarů auta, tak především různých designových detailů. Křivolaké vzory tak překrývají i části světlometů, masky chladiče, oken a dalších míst na voze, někdy dokonce v rámci kamufláže dojde i na určitou proměnu tvarů například za pomoci pěnových materiálů.

Ve Škoda Auto ovšem odborníci zkombinovali umění nenápadného maskování vozů se schopností upoutat pozornost fanoušků a zároveň o voze neprozradit mnoho. Speciálně maskované vozy Škoda tak firma využívá k propagaci modelu krátce před jeho premiérou. Tvorba a aplikace takového maskování je pak nejen skutečná věda, ale zároveň i umění. Někdy doslova, jak ukazují následující čtyři příklady.

Škoda Karoq
V roce 2017 tak vyrazila maskovaná Škoda Karoq na místo své premiéry ve švédském Stockholmu a ve speciální šedo-černo-bílé kamufláži urazila napříč Evropou přes 1500 kilometrů.

Škoda Kodiaq RS
V roce 2018 zvolila Škoda jen drobné maskování typu Kodiaq RS, sportovněji laděné verze největšího SUV značky. S tímto maskováním se ještě před premiérou proháněla po slavné Nordschleife závodnice Sabine Schmitzová.

Škoda Scala
V závěru téhož roku se u pražské Lennonovy zdi těsně před světovou premiérou objevila Škoda Scala. Coby výtvarné plátno, které navázalo na kreativní a pestrobarevné umělecké provedení zdi, ji využil český streetartový umělec Chemis.

Škoda Octavia
Velmi intenzivního využití se dočkala před světovou premiérou v listopadu roku 2019 Škoda Octavia v „kanárkovém“ maskování. Před světovou premiérou posloužila opět jako inspirace pro umělce a fanoušci značky si mohli v rámci akce „Chyť mě, když to dokážeš“ zasoutěžit o vstupenky na světovou premiéru.

V letošním roce pak maskování s výrazným podílem zelené barvy dostalo chystané elektrické SUV Škoda Enyaq iV. Svou nemaskovanou podobu odhalí Enyaq iV ještě letos.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.