Tajemství kamufláže

Prototypy chystaných modelů chrání před zvídavými zraky veřejnosti maskování. Používají jej všechny automobilky, včetně mladoboleslavské Škody. Podívejte se, co maskovací techniky dovedou.

Každý nový model auta se v určité fázi prototypu vydá mimo jiné i na veřejné silnice, aby automobilka ověřila jeho vlastnosti ve skutečném provozu. K tomu, aby takový vůz zůstal očím veřejnosti maximálně utajen, slouží různé typy maskování. Většinou jde o fólie s neobvyklými vzory, které nedovolí zvídavému oku získat ucelený dojem jak z kompletních tvarů auta, tak především různých designových detailů. Křivolaké vzory tak překrývají i části světlometů, masky chladiče, oken a dalších míst na voze, někdy dokonce v rámci kamufláže dojde i na určitou proměnu tvarů například za pomoci pěnových materiálů.

Ve Škoda Auto ovšem odborníci zkombinovali umění nenápadného maskování vozů se schopností upoutat pozornost fanoušků a zároveň o voze neprozradit mnoho. Speciálně maskované vozy Škoda tak firma využívá k propagaci modelu krátce před jeho premiérou. Tvorba a aplikace takového maskování je pak nejen skutečná věda, ale zároveň i umění. Někdy doslova, jak ukazují následující čtyři příklady.

Škoda Karoq
V roce 2017 tak vyrazila maskovaná Škoda Karoq na místo své premiéry ve švédském Stockholmu a ve speciální šedo-černo-bílé kamufláži urazila napříč Evropou přes 1500 kilometrů.

Škoda Kodiaq RS
V roce 2018 zvolila Škoda jen drobné maskování typu Kodiaq RS, sportovněji laděné verze největšího SUV značky. S tímto maskováním se ještě před premiérou proháněla po slavné Nordschleife závodnice Sabine Schmitzová.

Škoda Scala
V závěru téhož roku se u pražské Lennonovy zdi těsně před světovou premiérou objevila Škoda Scala. Coby výtvarné plátno, které navázalo na kreativní a pestrobarevné umělecké provedení zdi, ji využil český streetartový umělec Chemis.

Škoda Octavia
Velmi intenzivního využití se dočkala před světovou premiérou v listopadu roku 2019 Škoda Octavia v „kanárkovém“ maskování. Před světovou premiérou posloužila opět jako inspirace pro umělce a fanoušci značky si mohli v rámci akce „Chyť mě, když to dokážeš“ zasoutěžit o vstupenky na světovou premiéru.

V letošním roce pak maskování s výrazným podílem zelené barvy dostalo chystané elektrické SUV Škoda Enyaq iV. Svou nemaskovanou podobu odhalí Enyaq iV ještě letos.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.