Světlomety Škody Enyaq: štíhlé a křišťálové

Elektromobil Škoda Enyaq představuje evoluci designového jazyka značky z celkového pohledu, ale také u detailů, jakými jsou například světlomety. Petr Nevřela, vedoucí designu vnějšího osvětlení, prozrazuje základní myšlenky, které design světlometů využívá.

Zbrusu nový automobil s novým pojetím byl pro designéry příležitostí vytvořit detaily, které jej odliší od ostatních modelů mladoboleslavské značky. Zároveň posouvají designový jazyk automobilky do budoucnosti a přitom nezapomínají na tradici českého designu. K takovým detailům patří i světlomety.

„Design světlometů modelu Enyaq iV je svůdný a přátelský. Navíc mají jeho čelní světlomety dynamickou atmosféru a velmi moderní vzhled,“ říká Petr Nevřela s tím, že od počátku bylo jasné, že Enyaq dostane světlomety s nejmodernější technologií LED-Matrix.

A jak tedy světlomety vypadají? „Je tu velmi jemná část pro denní svícení se stylizovanými řasami a hlavní LED moduly mají šestiúhelníkový tvar,“ prozrazuje Nevřela. Čelní i zadní světlomety podle něj vzhledu vozu dodávají inovativní nádech. Design však není žádným radikálním odklonem od aktuálního vzhledu ostatních vozů Škoda. „Do nové fáze evoluce vzhledu světlometů jsme vstoupili už s modely Scala, Kamiq a Octavia,“ připomíná Nevřela.

Světlomety škodovek jsou aktuálně štíhlejší než v minulosti a mají tak celkově dynamičtější výraz. Samozřejmostí se staly prvky, které odkazují k tradici českého křišťálu. „Přesné linky, geometrické uspořádání a obzvláště zářivé skleněné plochy okouzlí oko diváka a z každého úhlu pozorování a s měnícím se úhlem dopadajícího světla odhalí nové a nové detaily,“ popisuje designér princip krystalického designu světlometů.

Nevřela slibuje decentní a hravé světelné efekty, jež mají například u zadních světlometů podobu jemných linek podporujících trojrozměrný vzhled svítilen. Tvorba designu světlometů je podle něj dynamický a postupný proces, ve kterém jeho tým přichází s myšlenkami a nápady. Ty pak konzultuje s technickým vývojem a týmem designu exteriéru vozu. Postupně z těchto diskusí vykrystalizuje konečná podoba světlometů.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.