Škoda Motorsport oslavuje rekordní sezonu a zisk 30 titulů!

Škoda Motorsport zrekapitulovala během výroční tiskové konference v Praze nejúspěšnější sezónu ve 118leté závodní historii tradiční české značky. Kalle Rovanperä a Jonne Halttunen (FIN/FIN) vyhráli tituly mistrů světa v kategorii WRC2 Pro pro jezdce a spolujezdce a současně pomohli získat titul mistra světa v kategorii výrobců v sezóně 2019 pro tým Škoda Motorsport. Tato posádka po dvou úspěšných letech opouští český tovární tým a vydává se vstříc novým výzvám. V sezóně 2019 byly úspěšné také zákaznické týmy Škoda, které vybojovaly 5 titulů pod hlavičkou FIA a současně se jim podařilo získat 23 prvenství v národních šampionátech.

Na jaře roku 2019 česká značka představila vůz Škoda Fabia R5 evo. Nová evoluce soutěžního speciálu porážela soupeře od svého prvního nasazení. Tovární posádka ve složení Kalle Rovanperä a Jonne Halttunen vyhrála v rámci FIA World Rally Championship v kategorii WRC2 Pro mistrovské tituly pro jezdce a spolujezdce. I zásluhou výsledků Jana Kopeckého a jeho spolujezdců Pavla Dreslera a Jana Hlouška vybojovala Škoda Motorsport v kategorii WRC2 Pro mistrovský titul v hodnocení výrobců. Zákaznická posádka Škoda ve složení Pierre-Louis Loubet/Vincent Landais (F/F) triumfovala v kategorii WRC2 určené pro soukromé týmy.

Úspěšný příběh české značky se však nepsal pouze doma, ale byl opět celosvětový. Za volantem vozu Škoda Fabia R5 vyhrála mistrovství Evropy FIA European Rally Championship (ERC) posádka Chris Ingram/Ross Whittock (GB/GB). Filip Mareš s Janem Hlouškem (CZ/CZ) obsadili celkové první místo v juniorském mistrovství Evropy FIA ERC1 Junior. Manvir Singh Baryan/Drew Sturrock (KEN/GB) s vozem Fabií R5 zvítězili v mistrovství Afriky FIA African Rally Championship (ARC), zatímco Ricardo Triviño/Marc Martí (MEX/E) triumfovali v severo a středoamerickém mistrovství FIA North American and Central American Rally Championship (NACAM). Kromě toho sezónu zakončilo 23 týmů na čele v národních rallyových šampionátech.

Úspěšné účinkování továrního týmu na mezinárodní rallyové scéně funguje také jako katalyzátor pro zvyšování zájmu zákazníků, jejichž řady se každým dnem rozšiřují. Do dnešního dne bylo soukromým týmům a importérům Škoda po celém světě prodáno více než 320 soutěžních speciálů Škoda Fabia R5. Kromě toho Škoda Motorsport dodává týmů i samotné motory a další komponenty. „Tento mimořádný prodejní úspěch pro nás znamená směrem k zákazníkům obrovskou zodpovědnost,“ řekl šéf Škoda Motorsport Michal Hrabánek.

Po úspěšné sezóně 2019 sdělil Christian Strube, člen představenstva Škoda Auto zodpovědný za oblast technického vývoje, plány pro budoucnost: „Ještě více se zaměříme na naše zákazníky a budeme podporovat mladé jezdce, podobně, jako jsme tak činili již v minulosti. S rychlým a spolehlivým vozem Škoda Fabia R5 evo máme k dispozici správný vůz k tomu, abychom na nejvyšší úrovni bojovali na rallyových tratích celého světa a naše 119. sezóna ve světě motorsportu se opět řadila k nejúspěšnějším!“

Šéf Škoda Motorsport Michal Hrabánek se rozloučil s Kallem Rovanperou a Jonnem Halttunenem, kteří již nebudou hájit barvy Škoda: „S Kallem a Jonnem jsme prožili dvě mimořádně úspěšné sezóny, bylo skutečným potěšením mít je v týmu. Do budoucna jim přejeme hodně úspěchů. Nyní se soustředíme na přípravu pro nadcházející rallyovou sezónu.“