Skleněná manufaktura v Drážďanech se stane rodištěm elektromobilů Volkswagen ID

Skleněná manufaktura v Drážďanech zahájila v pátek 29. ledna 2021 sériovou výrobu plně elektrického modelu ID.3. Drážďany jsou tak druhým místem, kde vznikají elektromobily ID.3. Celosvětově se jedná již o čtvrtý výrobní závod, který produkuje modely Volkswagen na základě modulární platformy pro elektromobily MEB (Modularer E-Antriebsbaukasten). Volkswagen současně začíná psát v saské metropoli novou kapitolu. Dosavadní „Center of Future Mobility“ se v nadcházejících letech postupně přemění v „Home of ID“.

Skleněná manufaktura značky Volkswagen se stane majákem značky Volkswagen v Německu. Hlavním cílem bude poskytovat zákazníkům, návštěvníkům a hostům komplexní zážitky zaměřené na rodinu modelů ID. – od poradenství a zkušebních jízd přes prohlídky výrobních provozů, spoluúčast na montáži modelu ID.3 a moderní formáty společenských akcí až po předávání elektromobilů zákazníkům. Nová strategie se zaměří také na rozšiřování aktivit v oblastech výzkumu a inovací. V Drážďanech tak budou v malosériovém měřítku realizovány inovativní projekty, které budou později přeneseny do velkých výrobních závodů značky Volkswagen.

Thomas Ulbrich, člen představenstva značky Volkswagen, odpovědný za elektromobilitu, k tomu řekl: „Značka Volkswagen důsledně pokračuje ve své elektrické ofenzivě. Kromě nových elektrických modelů k ní patří také transformace globální výrobní sítě. Drážďany jsou již čtvrtým výrobním závodem Volkswagen, který přechází na novou rodinu modelů ID. a platformu MEB. Současně každý týden zvyšujeme objem výroby elektromobilů v závodě Cvikov i v obou našich čínských závodech produkujících vozy na platformě MEB. Tím kráčíme k realizaci naší ambice převzít vedoucí roli v globální elektromobilitě.“

Danny Auerswald, vedoucí výrobního závodu Skleněná manufaktura, k tomu dodává: „Skleněná manufaktura hraje v rámci značky Volkswagen důležitou roli. Návštěvníci, zákazníci a hosté přicházejí u nás do kontaktu s mobilitou zítřka. Jsme výrobním závodem, návštěvnickým magnetem, místem konání společenských akcí, zkušební laboratoří a centrem pro předávání vozidel zákazníkům – všechno v jednom. Spuštění výroby modelu ID.3 je začátkem realizace naší nové strategie.“

Rozšiřování výrobní sítě MEB na celém světě
Skleněná manufaktura je na celém světě již čtvrtým závodem, který vyrábí elektromobily značky Volkswagen na základě modulární platformy MEB. Výrobu modelů MEB zahájil jako první závod Cvikov. Na konci roku 2020 spustily produkci vozidel MEB také čínské závody v Antingu a Fo-šanu. Uvedené čtyři závody mají dohromady maximální kapacitu výroby více než 900 000 vozidel ročně. Na výrobu vozidel MEB se však již připravují další závody: Emden a Hannover v Německu a Chattanooga v USA.

Stejně jako při spuštění výroby modelu e-Golf2 v roce 2017 byla i produkce modelu ID.3 zahájena v jednosměnném provozu s 35 vozidly za směnu od pondělí do pátku. Obvyklá návštěvní doba pro prohlídky s průvodcem zůstává beze změn: od pondělí do soboty od 9:30 do 18:30 h a v neděli od 9:30 do 17:00 h.

Co se bude dít v novém závodě?
Kromě výroby vstoupí Skleněná manufaktura do nových oblastí činnosti, respektive rozšíří stávající aktivity. Volkswagen ve svém drážďanském závodě v současnosti zaměstnává 380 zaměstnanců. Ve Skleněné manufaktuře se bude zákazníkům předávat výrazně více vozidel. Za tím účelem bylo ve výrobním areálu nedávno vybudováno druhé předávací centrum. Počet předaných vozidel zákazníkům má vzrůst z 3296 v roce 2020 na více než 5000 v roce 2021. Cílem je 9700 předaných vozů ročně od roku 2022.

Funkční zkušební stanice v Drážďanech bude rozšířena. Jedná se o pevnou součást globální sítě zkušebních stanic v rámci vývoje kompletních vozidel. Těžištěm činnosti bude testování asistenčních systémů, mobilních online služeb, motorů a podvozků. Technický servis vozidel zajišťuje prohlídky a opravy použitých vozidel. Ve Skleněné manufaktuře navíc probíhají přípravy na předávání elektromobilů zákazníkům. Cílem je, aby se v Drážďanech vyráběná vozidla předávala především v Drážďanech.

Pozornost je ale zaměřena i na automatizaci a digitalizaci komplexních pracovních kroků v oblastech montáže a logistiky. Manufaktura se stane pilotním závodem pro vývoj nových technologií a jejich zavádění do procesů reálné sériové výroby. Nezůstane tedy jen u montáže elektromobilů.

Výroba modelu ID.3 se v Drážďanech už rozběhla

Technické vybavení pro ID.3 ve dvou vlnách
Od otevření Skleněné manufaktury v roce 2001 se v ní vyráběly luxusní sedany Phaeton (84 235 vozů, 2001 – 2016), Bentley Flying Spur (2186 vozů, 2005/2006 a 2013/2014) a od roku 2017 elektromobily e-Golf (50 401 vozů). Výrobní areál Skleněné manufaktury byl na začátku roku 2021 přizpůsoben požadavkům modulární platformy pro elektromobily (MEB). První změny v souvislosti s modelem ID.3 byly realizovány již v létě 2020. Jednalo se o sedm pracovních stanic včetně místa, kde dochází ke „svatbě“, tedy spojení karoserie a podvozku. Zimní rekonstrukce zahrnovala například instalaci zařízení pro montáž panoramatického střešního okna a úpravy podávacích nástrojů pro montáž přístrojové desky a sedadel. Postupně se má ze Skleněné manufaktury rodiště elektromobilů Volkswagen ID. stát „Home of ID.“

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.