Šanghajská premiéra studie ID. ROOMZZ

Volkswagen představil dva dny před začátkem autosalonu Auto Shanghai, na akci „Brand SUV Night“, nejnovějšího člena rodiny ID., studii ID. ROOMZZ. Pětimetrové SUV představuje variabilní model pro všestranné využití. Sériová verze bude uvedena na trh v roce 2021 nejprve v Číně.

„Toto SUV je monolitem, jeho design vytváří dojem, že bylo dokonale vyfrézováno z jednoho kusu materiálu. ID. ROOMZZ se přitom pohybuje s elektrickou lehkostí – nehlučně a bez emisí,“ říká Klaus Bischoff, šéfdesignér značky Volkswagen. ID. ROOMZZ kombinuje budoucí systémy IQ.DRIVE. Díky tomu nabízí funkci zcela automatizované jízdy (úroveň 4) v režimu ID. Pilot. Cestujícím jsou informace zobrazovány v interaktivních světelných zónách.

Zcela nový koncept interiéru nabízí dosud nevídané možnosti individualizace a variability. Různé konfigurace sedadel se přizpůsobí nejen osobním požadavkům cestujících, ale také příslušnému jízdnímu režimu. Aktivuje-li řidič režim zcela automatizované jízdy, mohou si cestující individuálně otočit svá sedadla o 25 stupňů směrem k podélné ose vozidla. V interiéru tak vznikne atmosféra luxusního salonku, v němž mohou cestující snadno navzájem komunikovat. Při zcela automatizované jízdě lze kromě toho pro každé sedadlo samostatně aktivovat režim ID. Pilot Relax. Každý cestující si díky tomu může individuálně uvést své sedadlo do lehátkové polohy.

ID. ROOMZZ nemá přístrojovou desku v podobě, která je v současnosti běžná. V manuálním režimu ID. Drive má řidič pocit, že se před ním vznáší Digital Cockpit včetně volantu. Digital Cockpit je kompletně tvořen panelem se skleněným povrchem. Koncepčně je do panelu integrován digitalizovaný volant.

Mimořádné jsou také materiály v interiéru. Například sedadla jsou čalouněna materiálem AppleSkin, novým produktem, vyráběným z obnovitelných surovin. Zóny ve výplních dveří s funkcí ID. Light jsou navíc opatřeny speciálně zpracovaným obložením z ušlechtilého dřeva. Aktivní filtrační systém CleanAir se stará o čistotu vzduchu v interiéru i při špatné kvalitě ovzduší.

ID. ROOMZZ přesvědčí také dlouhým dojezdem. Akumulátory s kapacitou 82 kWh umožňují na jedno nabití dojezd až 450 km (WLTP), resp. 475 km (v čínské verzi kombinovaného cyklu EU). Akumulátory studie lze nabít na 80 procent kapacity za půl hodiny systémem rychlého nabíjení stejnosměrným proudem o výkonu 150 kW.

Dva elektromotory s celkovým nejvyšším výkonem 225 kW (306 koní) pohánějí přední a zadní nápravu (elektrický pohon všech kol 4MOTION). ID. ROOMZZ zrychlí z 0 na 100 km/h za 6,6 sekundy a jeho nejvyšší rychlost je elektronicky omezena na 180 km/h. Stejně jako u všech elektromobilů má řidič k dispozici maximální točivý moment od okamžiku rozjezdu.

Veřejnosti bude ID. ROOMZZ představen ve dnech 18. až 26. dubna na jednom z největších autosalonů v Číně, Auto Shanghai 2019.

Mohlo by se vám líbit...