S náledím a sněhem motoristům pomohou i méně známé triky

Českou republikou se prohnaly sněhové přeháňky a zbystřit musí zejména řidiči. Chladné období umí motoristům nachystat mnoho úskalí, například v podobě silně namrzlých oken, zamrzlých dveří nebo problémů s kluzkou vozovkou. Většině z nich se dá předejít, a to mnohdy i méně známým způsobem. Vozíte v kufru například pytlík s pískem, vyléváte vodu z koberečků a znáte i další „vychytávky“ z prodejen s autopříslušenstvím?

 

V noci ze středy na čtvrtek klesaly teploty někde až k minus 8°C, což pocítili zejména řidiči, kteří se na mnoha místech po několika týdnech opět setkali s náledím či sněhem na silnicích. Štěstí přeje připraveným a na zasněžené či namrzlé vozovce to platí dvojnásob. Rady a doporučení v podobě zimních pneumatik či sněhových řetězů, jejichž nabídku hned v několika typech najdete například ZDE, zná víceméně každý. Triků, jak se vypořádat s případnými zimními nástrahami, byť méně obvyklými, je ale mnohem více.

Víte, že pokud budete v kufru vozit nejen deku či smeták, ale i lopatku, pytlík s pískem, zimní náledí by vás tolik zaskočit nemělo? V situaci, kdy vám na ledu podkluzují kola a nemůžete se rozjet, může trocha písku výrazně pomoci. „Spolehlivou a finančně nenáročnou pojistkou pro případ nouze je pytlík s pískem. Místo čekání na pomoc jednoduše nasypeme písek pod kola a můžete pokračovat v cestě,“ radí Petr Vaněček, provozní ředitel ze společnosti AURES Holdings, provozovatele mezinárodní sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna. Kdo se chce ještě lépe připravit, může vsadit na vyprošťovací podložky, které taktéž nabízí eshop KvalitniDily.cz ZDE.

Zatočte s mlžením i námrazou oken
Ranní škrábání namrzlých oken je časově náročné, nehledě na to, že příroda občas překvapí nečekaně silnou a těžko odstranitelnou vrstvou ledu. Drahocenné minuty dokáže ušetřit chemický rozmrazovací sprej, který je mezi sortimentem pro motoristy běžně k sehnání – pořídit si jej můžete ZDE. Naopak pozor dávejte na lidové rady typu rozehřát okno pomocí fénu či polít horkou vodou. Teplotní šok by mohl sklu i laku fatálně ublížit.

Námraze na vnější straně oken se navíc dá předejít aplikací rozmrazovacího spreje již večer, před chladnou nocí. Udělá na skle neviditelný film, díky němuž námrazu ráno znatelně snáze odstraníte. Co ale s namrzáním a mlžením oken zevnitř? Klíč k odpovědi se skrývá ve slově vlhkost. „Během nasedání do auta snadno nanosíme poměrně velké množství sněhu nebo vody na botách. Pokud máte textilní koberečky nebo nevyléváte vodu z těch gumových, v neprodyšně uzavřeném autě se hromadí vlhkost, která nemá kudy odejít. Při nízkých teplotách potom kondenzuje na skle, a buď ho zamlží, nebo pokryje tenkou vrstvou ledu,“ vysvětluje Petr Vaněček.

Pořiďte si proto gumové koberečky (naleznete je ZDE) a nezapomeňte z nich vodu pravidelně vylévat. Proti zamlžování skel dobře pomáhají i speciální přípravky, kterými lze okno čas od času nastříkat a vyleštit nebo pohlcovač vlhkosti jako třeba najdete ZDE.

Když vás mráz nepustí do auta
Mají-li teploty spadnout pod bod mrazu, věnujte včas pozornost i těsnění dveří. Na trhu jsou speciální přípravky proti přimrzání dveří, kterými stačí gumové těsnění ošetřit a předejít situaci, kdy musíte na otevření zamrzlého auta použít hrubou sílu – ty najdete ZDE. Nejen, že jde o nepříjemnou situaci, která vám krade čas. Snadno si navíc můžete těsnění dveří poškodit. Přípravky na těsnění o materiál pečují a prodlužují tak jeho životnost.

Buďte na silnici vidět
A na závěr ještě jedna rada, na kterou mnoho řidičů zapomíná – během samotné jízdy se nespoléhejte jen na denní svícení. V tomto režimu nejsou zapnutá zadní světla a například v dešti, sněžení nebo v pošmourném počasí je auto zezadu téměř neviditelné. „Denní svícení je určeno pouze do měst a při dostatku světla. Jakmile se počasí zhorší nebo vyjíždíme na silnici mimo město, v zájmu bezpečnosti nás i ostatních bychom měli světla manuálně přepnout na potkávací,“ uzavírá Vaněček.

V každém autě by samozřejmě neměla chybět kvalitní škrabka na okna, smetáček a ideálně lopata na sníh, tyto prvky zimní výbavy nabízí eshop KvalitniDily.cz ZDE.

Mohlo by se vám líbit...