Rok 2023 je pro Škodu plný zajímavých výročí

Automobilka Škoda si v roce 2023 připomene mimo jiné 100. výročí loga s letícím okřídleným šípem, symbolem dynamiky a pokroku, či 80tiletou tradici pohonu 4×4. Příběh úspěšné české značky lemují i jubilea sportovních triumfů, dechberoucích dálkových jízd napříč kontinenty, luxusních automobilů, stejně jako houževnatých užitkových vozů.

Tradice vývoje a výroby dopravních prostředků v Mladé Boleslavi sahá až do období adventu roku 1895. Právě tehdy položili vášniví cyklisté a čeští vlastenci Václav Laurin s Václavem Klementem základy dílny produkující jízdní kola Slavia. Od roku 1899 vyráběli také moderní motocykly vlastní konstrukce. Na podzim 1905 vzbudil pozornost široké veřejnosti první automobil Laurin&Klement Voiturette A.

Moderní a praktické výrobky s vynikajícím poměrem cena/výkon se brzy prosadily na všech obydlených kontinentech. Značka L&K se tak vypracovala na největší automobilku tehdejšího Rakouska-Uherska i pozdější Československé republiky. Na úspěšném rozvoji firmy se od počátku podílel mezinárodní tým předních odborníků, od konstruktérů přes závodníky po manažery.

Od vstupu silného strategického partnera na podzim 1925 používá mladoboleslavská automobilka logo Škoda s okřídleným šípem, ochrannou známku registrovanou 15. prosince 1923. V roce 2023 si však Škoda Auto připomene i řadu dalších významných výročí. Patří k nim například návrat Škody Rapid z dálkové jízdy Afrikou nebo zahájení dálkové jízdy Škody Popular 1100 OHV Jižní Amerikou.

Letos uplyne také 60 let od hattricku vozů Škoda Octavia ve své třídě na legendární Rallye Monte Carlo. 55 let uplyne od uvedení lehkého užitkového vozu Škoda 1203 na trh. Letos je to navíc dlouhých 20. let, od představení špičkového rallyového speciálu Škoda Fabia WRC na jarním Ženevském autosalonu. Některým těmto významným výročím se budeme v průběhu roku věnovat podrobněji.

Mohlo by se vám líbit...