První předzávodní jízdy na trati v Le Mans

Závod 24 hodin Le Mans začíná! Už v pátek 2. června, týden před odstartováním samotného závodu se do Le Mans sjeli fanoušci motoristického sportu, ale nejen oni. Mimořádná atmosféra a řada doprovodných akcí lákají na stý ročník legendárního závodu i ty, kteří motorsportu neholdují. Závod 24 hodin Le Mans je zkrátka událostí letošního roku!

V pátek proběhlo tradiční vážení závodních vozů provázené bohatým programem. Oslavy letošního výjimečného ročníku pokračovaly v neděli testovacími jízdami. Návštěvníci tak poprvé viděli design obou speciálů Peugeot, oslavujícího sté výročí závodu a 30 let od vítězství značky Peugeot v Le Mans.

Nedělní testovací jízdy byly zlatým hřebem uplynulého víkendu. Proběhly za slunečného počasí při teplotě 27°C a za přítomnosti obrovského množství diváků, kteří se přišli podívat na první jízdy 62 vozů účastnících se závodu 24 hodin Le Mans, které je 4. kolem mistrovství světa vytrvalostních závodů FIA. Mikkel Jensen/Paul Di Resta s vozem č.93 a Loïc Duval/Gustavo Menezes s vozem č.94 měli tu čest projet první kola legendární trati ve svých dvou hybridních hypercarech. Jean-Eric Vergne a Nico Müller, kteří se zdrželi v Jakartě kvůli závodu Formule E, vyjedou na trať ve středu.

Oba vozy prokázaly v průběhu tréninků pravidelné tempo, takže se tým mohl věnovat nastavení, dlouhým stintům atd. Vůz Peugeot 9X8 č.93 (Mikkel Jensen) dosáhl v odpoledním tréninku nejlepšího času 3:30,427 min. Vůz Peugeot 9X8 č.94 (Gustavo Menezes) zajel své nejlepší kolo za 3:31,093. Nejlepší čas si ale připsalo navrátivší se Ferrari!

Ferrari 499P Hypercar zvládlo ujet kolo za 3:29,504. Právě italská stáj se netají touhou získat vítězství hned při svém návratu (po padesáti letech) na legendární čtyřiadvacetihodinovku. Stý ročník má mimořádný punc a příčka nejvyšší zde bude mít více než jen cenu zlata. Tomu nakonec odpovídá i opravdu silná konkurence – loňské vítězství obhajuje Toyota, startuje ale i Porsche nebo třeba Cadillac.

Vozy se vrátí na trať dnes, tedy ve středu 7. června ve 14 hodin při prvním tréninku a poté v 19 hodin při kvalifikacích. Samotný závod startuje v sobotu 10. června v 16 hodin odpoledne a končí po 24 hodinách. Kdo nebude při tomto sportovním svátku osobně přítomen, může využít živého vysílání na televizních stanicích Eurosport a Eurosport2.

Mohlo by se vám líbit...