Peugeot Sport slaví 40 let inovací a úspěchů

Divize Peugeot Sport oslavuje 40. narozeniny. Tovární tým Peugeot Sport, který vznikl v říjnu 1981, původně pojmenovaný Peugeot Talbot Sport, se již čtyři desetiletí úspěšně účastní vrcholných šampionátů a soutěží po celém světě. Během této doby se francouzská značka zabydlela v různých disciplínách motoristického sportu, zejména pak v rallye. Mnohé z vozů z dílen Peugeot Sport se staly ikonami a dostaly se do rukou těch nejlepších jezdců.

Značka Peugeot již od svého vítězství v historicky prvním měřeném závodě na světě, silničním závodě Paříž–Bordeaux–Paříž v roce 1895, vždy považovala motoristický sport za činitele urychlujícího pokrok. Dnes s nejnovějším vozem Peugeot 9X8 a s programem Hypercar ve vytrvalostním mistrovství světa FIA (FIA WEC) vstupuje do pátého desetiletí svého působení na světové scéně. Cíl je jasný: přidat další vítěznou kapitolu.

Některá čísla sice mohou být jen symbolická, ale fakta a činy jsou skutečné. Peugeot Sport má od svého založení v říjnu 1981 na svém kontě mnohem více výrazných úspěchů než počet svíček na jeho narozeninovém dortu, což svědčí o trvalé kvalitě a správnosti sportovní strategie značky Peugeot.

„Motorsport znamená pro automobilové odvětví výjimečnou technologickou laboratoř pro urychlení výzkumu a pokroku,“ připomíná generální ředitelka společnosti Peugeot Linda Jackson. „Pro naši značku hraje zásadní roli při představování našich modelů a našich plánů pro mobilitu zítřka. Čtyřicet let působení divize Peugeot Sport v motoristickém sportu znamená úspěch, hrdost, ale je především základem našich dnešních, a zejména budoucích skvělých výsledků.“

Tým Peugeot Sport, který založil Jean Todt a který se původně jmenoval Peugeot Talbot Sport, dal vznik řadě ikonických vozů, jako byly například nezapomenutelné modely Peugeot 205 T16, 405 T16, 206 WRC, 306 Maxi a 905 nebo novější Peugeot 908, 208 T16 Pikes Peak, 2008 DKR, 3008 DKR, 208 WRX a nyní revoluční Peugeot 9X8, který je připraven hrát klíčovou roli v plánu elektrifikace značky Peugeot a zároveň ztělesňuje úzké propojení mezi sportovním a designérským týmem značky.

Při ohlédnutí za uplynulými desetiletími se mnohým vybaví velkolepé vozy Peugeot na cestě za tituly a triumfy v mistrovství světa FIA v rallye nebo v nedávné době v mistrovství světa v rallycrossu, úspěchy na slavné Rallye Dakar v různých obdobích, vítězství v závodě 24 hodin Le Mans nebo v mezinárodním závodě do vrchu Pikes Peak, stejně jako v závodech na okruzích. A seznam není zdaleka úplný.

Mezi hlavní úspěchy Peugeot Sport v motoristickém sportu od roku 1981 patří:
• 5 titulů mistra světa v rallye v poháru konstruktérů (1985, 1986, 2000, 2001, 2002)
• 4 tituly mistra světa v rallye v poháru jezdců (Timo Salonen, Juha Kankkunen a dvakrát Marcus Grönholm)
• 3 tituly v poháru jezdců a konstruktérů v Intercontinental Rally Challenge (2007, 2008, 2009)
• dlouhý seznam titulů v národních rallye
• 3 vítězství v závodě 24 hodin Le Mans, v roce 1992 s týmem Yannick Dalmas / Derek Warwick / Mark Blundell, v roce 1993 s týmem Christophe Bouchut/ Eric Helary / Geoff Brabham a v roce 2009 s trojicí Marc Gene/ David Brabham / Alex Wurz
• 3 vítězství v závodech Pikes Peak Hill Climb v letech 1988 (Ari Vatanen), 1989 (Robby Unser) a 2013 (Sebastien Loeb)
• tituly v šampionátu Supertouring, včetně vítězství v jednom z nejprestižnějších v Německu s vozem 406 (Laurent Aïello)
• 7 vítězství na Rallye Dakar (1987 Ari Vatanen, 1988 Juha Kankkunen, 1989 a 1990 Ari Vatanen, 2016 a 2017 Stéphan Peterhansel a 2018 Carlos Sainz)
• 1 titul mistra světa v rallycrossu v roce 2015

Talentovaní jezdci, kteří řídili tyto vozy, z nichž mnohé zanechaly nesmazatelnou stopu ve svých obdobích a disciplínách, se mohli spolehnout na pečlivé, svědomité, bojovné a inovativní členy týmu Peugeot Sport. K sestavení a realizaci těchto programů v rallye, ve vytrvalostních rallye i na okruzích po celém světě jsou zapotřebí i manažeři, kteří se vždy hrdě hlásili k hodnotám Peugeot. Na seznamu úspěšných lídrů týmu Peugeot Sport figurují například Jean Todt, Corrado Provera, Jean-Pierre Nicolas nebo Bruno Famin. Jejich plán byl vždy stejný: iniciovat, inovovat, shromažďovat nápady, posouvat vpřed… a to vše pro vítězství.

Vzhledem k tomu, že motoristický sport je pevně zakořeněn v DNA značky, byly všechny programy týmu Peugeot Sport zaměřeny na podporu konkrétní vize nebo technologické strategie francouzské automobilky v různých oblastech. Elektrifikace, kterou dnes ztělesňuje program Hypercar s vozem Peugeot 9X8 v šampionátu FIA WEC a v závodě 24 hodin Le Mans, symbolizuje pro Peugeot výzvy budoucí mobility a zároveň přispívá k výzkumu, neboť piloti testují nové myšlenky ve prospěch řidičů sériových vozů.

Letos v říjnu slaví Peugeot Sport 40. výročí, což je významné datum, které je sice důležitým mezníkem, ale zároveň jen krokem na dlouhé cestě za dalšími dobrodružstvími a objevy.

Mohlo by se vám líbit...