Pět rekordů Toyoty Land Cruiser

Terénní auta musí zvládnout úplně všechno od dalekých výprav či nejobtížnějších rallye až po práci v dolech. Čím víc výzev na tyto vozy čeká, tím je větší šance, že zvládnou něco, co se zapíše do automobilové historie. Toyota Land Cruiser má takových rekordů minimálně pět.

Foto: Toyota

Toyota Land Cruiser se za dobu své výroby stala legendou. Vděčí za to zejména své spolehlivosti. Autor těchto řádek měl sám možnost vyzkoušet Land Cruiser, který měl na kontě milion kilometrů! Přitom byl na pohled i jízdně v dobré kondici, což je o to zajímavější, že jezdí v Africe a to často daleko od turisticky vyhledávaných destinací. Není tedy až tak překvapivé, že si tento vůz připsal i několik netradičních rekordů.

30 let na cestě
Jak dlouhá může být nejdelší výprava v dějinách? Ukázalo se, že stovky tisíc kilometrů a více než 30 let. Světový rekord zapsaný do Guinnessovy knihy jako nejdelší cesta automobilem patří Emilovi a Lilianě Schmidovým, kteří se 18. října 1984 vydali svojí Toyotou Land Cruiser FJ60 na velkou výpravu. Tak velkou, že v roce 2017 měl tento švýcarský pár se svým Land Cruiserem na kontě již více než 740 000 ujetých kilometrů. Mezitím navštívil 186 zemí a po celou dobu jezdil stejným vozem.

Rychlostní rekord
Že by byl klasický terénní vůz skoro stejně rychlý jako Bugatti Veyron? Není na tom nic těžkého, pokud se najde parta skvělých inženýrů a vhodný základ. V roce 2017 se Američané z Toyota Racing rozhodli upravit jistý Land Cruiser. Auto se dočkalo značného snížení a jeho tovární motor 5.7 V8 podpořily dvě silná turbodmychadla. A výsledek? Výkon celých 2000 koní a rychlostní rekord, který činil 370 km/h. Automobil byl tehdy označen za nejrychlejší SUV na světě. Rychlost Land Speed Cruiseru přitom mohla být ještě vyšší, protože největší omezení nepředstavovaly možnosti vozu, nýbrž délka testovací dráhy.

Nejdelší konvoj
Díky svým terénním možnostem je Toyota Land Cruiser oblíbená v Africe, Austrálii nebo na Blízkém Východě, kde přírodní podmínky bývají velmi nepříznivé. V roce 2014 se katarská pobočka Toyoty rozhodla u příležitosti 50. výročí svého vzniku zorganizovat pokus o překonání světového rekordu v kategorii nejdelšího konvoje terénních aut, a zapsat se tak do Guinnessovy knihy rekordů. Požadavky nebylo snadné splnit – auta musela ujet nejméně 30 kilometrů a vzdálenost mezi vozy nesměla překročit 100 metrů. Díky účasti 154 terénních Toyot, z nichž velkou část tvořily Land Cruisery, se rekord podařilo překonat.

Tyto Toyoty Land Cruiser brázdící africký písek, mají najeto okolo milionu kilometrů. Jedna z nich milionovou hranici už v době pořízení snímku překonala. Foto: Milan Jirouš

Nadvláda na Rallye Dakar
Land Cruiser láme rekordy i v Rallye Dakar. Terénní Toyoty se jí účastní od samého počátku a od roku 1995 japonský producent oficiálně staví do nejobtížnějšího závodu světa model Land Cruiser. Auto soutěží v kategorii továrních automobilů T2, čili těch s minimálními úpravami. A zcela tuto kategorii ovládlo – z 25 startů Toyota Land Cruiser dojela devatenáctkrát jako první ve své třídě. Současná vítězná vlna trvá od roku 2014 a čítá šest vítězství v řadě.

Jeden a půl kilometrů pod zemí
Dobrý terénní vůz dojede prakticky všude. Ovšem pod zemí by ho asi nikdo nehledal. A přesto. Toyota Land Cruiser se dostane i do hloubky 1600 metrů, neboť tento automobil se s oblibou využívá v australských dolech. Pro důlní potřeby dokonce Australané vyrobili jeho speciální verzi s elektrickým pohonem.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.